Obaveze veće od prihoda

Efekti fiskalne decentralizacije, što se tiče budžeta Užica i ušteda, nisu veliki. Nastavlja se negativan kurs koji se odnosi na rad lokalnih uprava gde se prenose nadležnosti i obaveze, a ukidaju određeni prihodi – ocenjuje gradonačelnik Užica Jovan Marković

 

U odgovoru na anketu o fiskalnoj decentralizaciji i osamostaljivanju finansija regionalnih i lokalnih jedinica vlasti iz nadležne službe grada Užica navodi se „niska samostalnost u odnosu na centralnu vlast pri sastavljaju lokalnih budžeta“. Zatim, da su „troškovi lokalnih jedinica vlasti u ukupnim državnim preko 20 odsto i da je udeo izvornih, sopstvenih prihoda u ukupnim prihodima Grada ispod trećine“. Stepen samostalnosti nastupanja lokalne jedinice vlasti na finansijkom tržištu ocenjena je u anketi „malom“.  Efekti fiskalne decentralizacije jedno je od pitanja na kome se u Užicu mogu sagledati dva oprečna mišljenja. Gradska vlast smatra da ona nije donela očekivani rezultat dok suprotno misle predstavnikci URS-a, stranke koja je zagovarala ovaj projekat.

 

Nove nadležnosti samo teret

 

Gradonačelnik Užica Jovan Marković smatra da efekti fiskalne decentralizacije i ušteda za gradski budžet nisu veliki i da je većina obećanog ostala „mrtvo slovo na papiru“.

 

– Izborna kampanja je imala svoje vrline i mane što se tiče života ljudi. Ponuđeno je dosta rešenja koja nisu utemeljena u realnom životu. Jedna od tema bila je da se smanji veliki broj agencija, da se napravi racionalizacija po raznim institucijama.. Mislim da je to i dalje ostalo „mrtvo slovo na papiru“ kao deo izborne kampanje. Kada su stranke koje su sada u Vladi krenule da rade na ovom poslu, videle su da ima puno rizika. Činjenica je da su velika obećanja sveli na smanjenje nekoliko agencija i da su vrlo malo učinili na ovom poslu – kaže Marković. Budžet Užica iznosi preko 2,2 milijarde dinara, a fiskalnom decentralizacijom bilo je predviđeno da će se u njega sliti 420 miliona dinara. Međutim, gradonačelnik kaže da sa novcem stižu i nove nadležnosti lokalnoj samoupravi.

 

– Efekti fiskalne decentralizacije, što se tiče budžeta Užica i ušteda, nisu veliki. Nastavlja se negativan kurs koji se odnosi na rad lokalnih uprava gde se prenose nadležnosti i obaveze i ukidaju određeni prihodi. Posle analiza koje smo imali u budžetu, dolazimo do poražavajućeg podatka da smo za 2012. godinu, drugu polovinu i u 2013. godini dobili nekoliko novih nadležnosti koje će grad Užice opteretiti sa nekih 250 miliona dinara u realnom održavanju, jer su nam ukinuti prihodi od 40 miliona dinara u taksama i smanjeni neki prihodi po osnovu ušteda, a dolazimo do toga da treba da održavamo sistem. Mislim da je populistička politika koja je vođena u predizbornoj kampanji dovela do toga da budemo u teškoj situaciji što se tiče realizacije budžeta, odnosno osnovnog funkcionisanja, da ne govorimo o velikim investicijama – smatra Marković i dodaje da ovaj proces treba promeniti i utemeljiti na realnim mogućnostima i ističe da su lokalne samouprave oštećene svim tim rezovima. On ponavlja da su efekti takvi da Užice ima smanjenje prihoda za oko 40 miliona koje je imalo u 2012. godini dok će u 2013. godini imati 250 miliona novih obaveza i nadležnosti kao što je održavanje puteva, vodotokova, drugih institucija tako da je udar na gradski budžet prilično veliki.

 

– Kada je reč o  izmenama Zakona o finansiranju lokalne samouprave i efektima na budžet Grada Užica, onda treba reći da nema govora o povećanju od 420 miliona dinara isključivo po osnovu izmena ovog zakona već će povećanje budžetskih prihoda, osim poreza na zarade, biti pre svega rezultat efikasnijeg administriranja ostalih prihoda koji nisu menjani ovim zakonom a za koje je nadležna Uprava za finansije Grada Užica  – kaže za „Vesti“ bivši član Gradskog veća zadužen za budžet Aleksandar Bućić. On smatra da će se stvarni efekat izmena ovog zakona na budžet Grada Užica videti tokom ove godine ali već sada potvrdjuje raniju opravdanu zabrinutost.

 

– Naime, krajem 2011. godine, Užice, kao i sve druge lokalne samouprave u Srbiji, dobilo je obavezu isplate jubilarnih nagrada zaposlenima u prosveti i to retroaktivno za 2009. i 2010. godinu, kada je njihova isplata bila obustavljena Zakonom o budžetu Republike Srbije, ali naravno, i za tekuću 2011. godinu. Samo obaveze po ovom osnovu su budžet grada Užica stajale nešto manje od 20 miliona dinara. Dalje, krajem februara smo bili svedoci izmene Uredbe o kategorizaciji državnih puteva koje su dovele do toga da je 60 odsto regionalne putne mreže u Srbiji sada prešlo u nadležnost lokalne samouprave. To znači da ćemo od sada značajan iznos budžetskih sredstava morati da izdvajamo za ove namene. Kada uporedite povećanje prihoda i nove rashode koji su posledica novih nadležnosti, neto efekat izmena sistema finansiranja lokalne samouprave će biti daleko manji nego što je najavljivano, a upravo onako kako je Gradska uprava Užica na čelu sa gradonačelnikom i upozoravala prošle godine – navodi Bućić za „Vesti“.

 

URS vidi samo dobit

 

Odgovore na pitanja o fiskalnoj decentralizaciji na primeru Užica užički odbor URS-a poslao je u vidu saopštenja. U njemu se navodi: „Izmenama zakona o finansiranju lokalne samouprave koje  je usvojila Skupština Srbije 27. 6. 2011. godine, a koji je stupio na snagu 1. 10. 2011. godine, lokalne samouprave će dobijati dvostruko više prihoda od poreza na zarade, dok će najviše sredstava iz transfera pripasti nerazvijenim opštinama. Opštine i gradovi će umesto dosadasnjih 40 odsto, dobijati 80 odsto sredstava od poreza na zarade,  izuzetak je grad Beograd koji će dobijati 70 odsto  od poreza na zarade. Na osnovu ovih izmena zakona grad Užice je za poslednji kvartal 2011. godine dobio 105, a u budzetu za 2012. godinu 420 miliona dinara više u odnosu na prethodnu godinu. Projekti od lokalnog značaja sada će se finansirati iz gradskog budžeta, ali će lokalne samouprave same određivati iznos komunalnih taksi. Smatramo da će izmenama ovog zakona budžet grada Užica biti u sigurnom dobitku, jer je mnogo veći priliv sredstava od poreza na zarade u odnosu na sve ostale obaveze koje će imati gradski budžet  a koje proizilaze iz ovog zakona, i da su kritike predstavnika gradske vlasti neosnovane“, dodaje se na kraju.