Ženi je mesto u svakom zanimanju

● Jasna Miljenović: Društvo treba da uvaži činjenicu da su kvalitet i sposobnost odrednice svakog dobro obavljenog posla bez obzira na pol

● Irina Burka Parčetić: Za razliku od muškaraca žene imaju „manje prava da greše“

 

Dokaz da žene veoma uspešno mogu da podnesu teret donošenja odluka i obavljanja važnih društvenih poslova je i primer Jasne Miljenović, direktorice Nacionalne službe za zapošljavanje.

 

Ja sam vaspitana u porodičnom okruženju koje je negovalo svestranost, još od najranijeg detinjstva razvila sam sposobnost da paralelno mogu da radim razne stvari, tako najbolje funcionišem. I, danas je u činjenici da istovremeno radim više zahtevnih poslova presudna porodica i podrška koju u njoj uživam. U odnosu na neka tradicionalna shvatanja ja sam atipična menadžerka sa uvek otvorenim vratima za saradnike i korisnike usluga ustanove koju vodim, u tom smislu, priznajem, da sam najveći neprijatelj birokratije jer sam zagovornik mišljenja da javni sektor treba da bude servis građana i da civilizacijska tekovina kao što je: “Dobar dan, izvolite!“ izgubljena sa naših šaltera i kancelarija treba da bude stvar koja se podrazumeva. Nadam se da je ustanova koju vodim transformaciju u smislu profesionalnosti i operativnosti već doživela i da je građani doživljavaju kao javni servis, kazala je Jasna Miljenović.

 

Ispit za društvo

 

Ona je takođe, kao predsednica stranke G17 plus i jedna od retkih žena na samom čelu političke partije.

 

– Ni u politici me odrednica atipične nije mimoišla. Nisam član ni jednog upravnog ili nadzornog odbora, živim isključivo od svoje plate, za razliku od pojedinih muških kolega političara koji su u školskim fiskulturnim salama „grejali“  klupe za rezerve, nemam ambicije da preko noći postanem „uvaženi sportski radnik i funkcioner“… Uspela sam, bar kad je o mojoj stranci reč da je izmestim iz kafane. Pokušaja da me koalicioni i drugi politički partneri privole da tako funkcionišem bilo je, a ima ih i sada. I to nije usud srpske politike, to je prosto loš raspored loših ljudi na zahtevnim i odgovornim mestima. Ja uvek nakon političkih sastanaka žurim kući svojoj porodici, a u kabinetima ostavljam neostvarene lokalne političare da se teše viskijem. Naravno, negativnih iskustava u politici, samo zato što sam žena, imam gotovo svakodnevno! Neka od njih su i neprijatna i smešna, i uglavnom se svode na pokušaje muških predstavnika politike da oni objasne kako zapravo stvari funkcionišu. Uvek me neprijatno iznenadi ta navika muških kolega da nedostatak argumenata u političkoj raspravi kompenzuju povišenim tonom u razgovoru, računajući valjda na to da smo mi žene, zaboga, previše senzibilne, ne donosimo odluke realno, a oni su naravno, predodređeni da to čine ispravno, rekla je ona.

 

Miljenovićeva smatra da žene na srpskoj političkoj sceni nemaju ravnopravan tretman u odnosu na muškarce o bilo kom nivou politike da je reč. O tome, prema njenim rečima, nažalost, govori i mali broj žena koje se u srpskom društvu eksponiraju na ovaj način.

 

– Na mestima odlučivanja još uvek nema dovoljno žena iako je u menadžerskom svetu sada ženski pol znatno zastupljeniji u odnosu na period od samo pre nekoliko godina i ta činjenica me raduje. Čini mi se da Region Vojvodine u tome prednjači u odnosu na ostale Regione u Srbiji, ali i u našoj lokalnoj zajednici danas na mestima odlučivanja ima više, mada po mom mišljenju još uvek nedovoljno žena. Kvota o zastupljenosti od 30 odsto manje zastupljenog pola mora biti poštovana! To je ispit za društvo koje stremi evropskim integracijama i standardima! I, u ostalom, zašto ne bi bila poštovana? Sramota je što je do sada bilo drugačije! Za ovakvu vrstu međusobnog uvažavanja ne trebaju nam zakoni i uredbe! Ženi je mesto u svakom zanimanju, ne vidim razloga da i u politici bude drugačije. Društvo ne treba da uloži dodatni napor da bi ženama dalo više prostora, društvo samo treba da uvaži činjenicu da su kvalitet i sposobnost odrednice svakog dobro obavljenog posla bez obzira na pol i tada će žena biti dovoljno u svim sferama života, smatra Jasna Miljenović.

 

Forumi žena su važni oslonci

 

Načelnica Gradske uprave Irina Burka Parčetić smatra da je u lokalnoj vlasti zastupljenost žena dovoljna, ali neravnomerno raspoređena.

 

– U gradskoj upravi ima više žena, ali tome treba dodati da su u ovom organu to, izuzev načelnika, radna mesta, a ne funkcije, dok u Gradskom veću gde su zastupljena izabrana lica-funkcioneri nema ni jedne žene. U gradskoj skupštini ima 21 jedna žena što znači da je i u ovom organu grada zastupljenost žena dovljna, što takođe očekujemo i u sledećem sazivu, s obzirom da je zakonska obaveza, da na listi predloženih kandidata za odbornike u skupštini grada među svaka tri, po redosledu predložena kandidata, mora biti jedna žena. Kao članica Izborne komisije grada Sombora, mogu da kažem da svih 15 proglašenih lista ispunjavaju ovaj zakonski uslov, jer bi u protivnom bile odbačene.  Odgovor na pitanje da li se na žene u politici gleda na isti način kao i na muškarce treba posmatrati u odnosu na to ko gleda (da li žena ili muškarac, da li javno mnenje ili stručnjaci…), i pri tome treba imati u vidu i da žene i muškarci na potpuno različit način percipiraju sve oko sebe, pa shodno tome različito pristupaju svakom poslu. Žene rado prihvataju rukovodeće funkcije, a obavljaju ih onoliko dobro koliko kapaciteta i sposobnosti imaju, kao i muškarci, mada kada za to dobiju priliku, odgovornije joj pristupaju jer znaju da, za razliku od muškaraca imaju „manje prava da greše“, kazala je načelnica.

 

I Burka parčetić je mišljenja da je činjenica da je u našem društvu u svim oblastima, a naročito u politici, zastupljenost žena mala i nedovoljna.

 

– Činjenica je i to da se ova situacija iz godine u godinu menja, te da je sve više žena prisutno na političkoj sceni i to na značajnijim pozicijama, što svakako znači da je Srbija zauzela pozitivan kurs kako bi jednog dana stala u red pored država razvijenih demokratskih sistema. To je nastalo kao produkt snažnog ženskog aktivizma, odnosno kao produkt delovanja žena iz pozicije diskriminisane grupe. Svakako da je to proces koji će još dugo da traje, ali proces koji dovodi do promene svesti kod muškaraca koji su puni predrasuda kada su u pitanju njehove koleginice-političarke, međutim sve češće su u situaciji, hteli oni to ili ne, da prihvate rezultate koje one ostvaruju. Konačno, u gotovo svim političkim strankama forumi žena su važni oslonci, mada se to teško priznaje, smatra ona.