Žene na čelu niških medija

 

Dok uglavnom muškarci zauzimaju direktorske pozicije, niške medije i dopisništva u najvećem procentu uređuju žene.

 

Svakog jutra redakcijske sastanke u TV5, Zoni, Kopernikusu i dopisništvu RTS, City radiju, Južnim vestima vode urednice. Dame upravljaju i dopisništvima nekih od najuticajnijih pisanih medija i agencija, od Danasa, Novosti i Pressa, TV B92 i Prve, do Infobiroa.

 

Da žena ima znatno više i među novinarima nije teško zaključiti i na bilo kojoj konferenciji za novinare.

 

Dragana Kocić, dopisnik Pressa i predsednik Društva novinara Niša, kaže da razlozi za trenutnu dominaciju novinarki leže velikim delom i u novcu.

 

– Plate u medijima su veoma male, pa tamo ima više žena jer one pristaju da rade i za manji novac, s obzirom da je prisutna i neka vrsta rodne diskriminacije – kaže Kocić.

 

Po njenom mišljenju logična posledica toga je i što je veći broj novinarki na uređivačkim pozicijama.

 

Sa druge strane, ona kao veliku prednost žena vidi „veći stepen inventivnosti“, ali i „brže razmišljanje“, što je kako kaže, veoma bitno u novinarstvu.

 

Glavni i odgovorni urednik niške TV5 Slađana Ostojić, smatra da je presudna sposobnost dama da se prilagode, kao i da bolje podnose taj „veoma stresan posao“. Ali, priznaje da je tokom svoje karijere nailazila na razne predrasude.

 

– Mnogo puta sam čula komentare da to nije profesija za ženu, da time može da se bavi dok je devojka, bez braka i dece.. da nije za one koje žele kompletnu porodicu. Ali, ako neko ima volju i zaista srcem radi, to neće predstavljati prepreku u porodičnom životu. Naravno, za to je potrebna podrška porodice – kaže Ostojić.

 

Ljubica Stojanović, nekadašnji novinar City radija, danas zamenik urednika Južnih vesti, sa svega 26 godina krajem 2011. izabrana je za Najboljeg sportskog novinara Niša.

 

U tom poslu je nešto manje od 5 godina, a paralelno privodi kraju studije novinarstva, i kaže da to što je dama, sada predstavlja prednost u poslu.

 

– U početku je bila mana zbog toga što su sportski treneri i kolege imali predrasude tipa „došla je da nađe nekog sportistu, da se uda“. Ali, to se veoma brzo promenilo i uspela sam da svoju „ženstvenost“ pretvorim u prednost. Lakše me upamte svi, jer sam jedino žensko koje trenutno piše o sportu. Kad pozovem, lakše mi daju izjavu, ne moram da objašnjavam ko sam, šta sam.. – kaže Stojanović.

 

Zoran Aracki, nekadašnji šef dopisništva Novosti u Nišu, sada profesor na Departmanu za žurnalistiku Filozofskog fakulteta, kaže da njegovo novinarsko iskustvo, ali i rad na fakultetu, pokazuju da u tom poslu pol nije presudan.  Aracki smatra da ni to što na Fakultetu trenutno ima malo više devojaka nego muškaraca, nije nešto što može posebno da promeni u novinarstvu, ali i da se ne može govoriti o diskriminaciji.

 

– Novinarstvo je po malo romantičarska profesija, pa su devojke malo romantičnije i zbog toga odlaze u novinarstvo. No, naravno otrežnjenje biva brzo. Mislim da nema ni govora o diskriminaciji, prosto ja nisam naišao na takvu pojavu do sada.

 

Vredi pomenuti i da je sve veći broj novinara koji napuštaju tu profesiju i prelaze u javna preduzeća i ustanove, gde najčešće zauzimaju pozicije PR-ova, odnosno osoba zaduženih za odnose sa javnošću. To je slučaj sa svih 5 niških opština, kabinetom gradonačelnika, Vodovodom, Elektrodistribucijom, Medijanom, Kliničkim centrom, Direkcijom za izgradnju grada ali i političkim partijama. Od SPS, DS, URS i DSS do Dveri. I u ovom slučaju prednjače žene.