Pare iz budžeta za nevladin sektor

Među onima koji su dobili najmanje iznose su Udruženje Roma sa svega 12,000.00 dinara, zatim, Društvo za borbu protiv specijalnih bolesti 15,000.00 dinara i Ženski centar Užice sa 24,000.00 dinara. Na drugoj strani su oni kojima su pripali najveći iznosi ART PLUS sa 407,000.00 dinara, Pevačko društvo Zlatiborska vila“ sa 250,000.00, ETNO udruženje Zavičaj Zlakusa 250,000.00 i Užički centar za prava deteta takođe sa 250,000.00 dinara

 

Proteklih meseci „Vesti“ i Radio Užice realizovali su u saradnji sa „Lokal presom“ i donatorima UNDP, Norwegin Mministry of Foreign Affairs projekat pod nazivom „Kontrolor“ gde se najviše pitanja naših sugrađana odnosilo na nevladin sektor, dobijena sredstva iz gradskog budžeta i njihovu namenu. Jedno od tih pitanja je glasilo: Šta su konkretno građani, pojedinci ili grupe videli od donacija koje su namenjene nevladinom sektoru?

 

Načelnik Gradske uprave Petar Vujadinović za “Kontrolor” je izajavio da sve organizacije koje su dobile sredstva iz budžeta dostavljaju narativne i finansijske izveštaje o utrošku sredstava po budžetu projekta, onako kako je konkursom i zahtevano.

 

Među pitanjima je bilo i sledeće: Zašto se nevladine organizacije, lica i grupe koji ih vode, godinama vrte u krug kada se opredeljuju sredstva i zašto su opštinske vlasti Užica godinama stajale iza ovih organizacija?

 

Načelnik Gradske uprave na ovo pitanje je odgovorio:

 

– Sve društvene i humanitarne organizacije učestvuju na konkursu objavljenom u lokalnim štampanim medijima po jasno određenim kriterijumima. Izbor organizacija koje ispunjavaju uslove vrše stručne komisije i Gradsko veće.

 

Naši sugrađani u svojim pitanjima tvrde da je rapsisanim konkursom u ove namene trebalo da se raspodeli šest miliona dinara. A da li je tako urađeno proveravili smo ovih dana. Prema podacima iz Gradske uprave Komisija za rapodelu sredstava neprofitnim insitucijama dodelila je sredstva za 42 neprofitne insititucije koje su regiostvane na području Grada Užica. Mahom su među njima humanitarne organizacije, a najčešći iznos opredeljenh sredstava za njih iznosio je 100,000.00 dinara. Među onima koji su dobili najmanje iznose su Udruženje Roma sa svega 12,000.00 dinara, zatim, Društvo za borbu protiv specijalnih bolesti 15,000.00 dinara i Ženski centar Užice sa 24,000.00 dinara. Na drugoj strani su oni kojima su pripali najveći iznosi ART PLUS sa 407,000.00 dinara, Pevačko društvo Zlatiborska vila“ sa 250,000.00, ETNO udruženje Zavičaj Zlakusa 250,000.00 i Užički centar za prava deteta takođe sa 250,000.00 dinara.

 

Kada se dodeljena sredstva saberu to ukupno iznosi četiri miliona 693 hiljade dinara, pa otuda i pitanje šta sa preostalim iznosom do šest miliona dinara? Da li će biti doneta nova odluka o raspodeli onima koji  su već dobili određenu sumu, onima koji nisu dobili ni dinar ili će se pak prebaciti za rasposedlu za narednu godinu?

 

Iz serije pitanja pristiglih na ovu temu izdvajamo i seledeća pitanja i odgovore.

 

Zašto je opština Užice davala sredstva nekim nevladinim organizacijama i pojedincima iz budžeta za štampanje privatnih knjiga i u druge slične svrhe?

 

Nadležni u lokalnoj samoupravi tvrde da u Odluci o budžetu grada, razdeo 8 – kultura, glava 8.6, što se može proveriti, postoje programi na osnovu kojih se svake godine opredeljuju sredstva za izdavaštvo. Ocenu i predlog Gradskom veću kome će sredstva u tekućoj godini biti opredeljena predložila je stručna komisija.

 

Zatim, iz kojih sredstava je u 2010. godini izdvojeno 4.000 evra za kupovinu invalidskog automobila?

 

Na ovo pitanje odgovor smo potražili od Petra Vujadinovića načelnika Gradske uprave:

– Sredstava u iznosu od  400.000,00 dinara prebačena su Centru za socijalni rad Odlukom Gradskog veća br.140/10 od 14.05.2010. godine a za nabavku polovnog invalidskog automobila za jedno dete.(Redakciji je dostavljena Odluka, kao i ime deteta kome je automobil nabavljen).

 

Interesantno je potražiti odgovor na pitanje ko je uložio sredstva za izgradnju zgrade nevladinog sektora i ko su useljeni korisnici? Kada će biti rešen problem prostora naše organizacije, a znamo da postoji prazan prostor u ovoj zgradi i za koga se čuva?

 

Na ovo pitanje odgovor smo potražili od načelnika Gradske uprave Petra Vujadinovića, koji navodi da su sredstva izdvojena za izgradnju Gradskog razvojnog centra, ako se pitanje na to odnosi, jer druga zgrada ne postoji.

 

– Sredstva za izgradnju Gradskog razvojnog centra izdvojena su iz budžeta Grada, donacije Švajcarske organizacije SDC- preko programa MSP i Ministarstva unutrašnjih poslova. Ovaj prostor nije namenjen nevladinom sektoru već modernizaciji Gradske uprave – po sporazumu o saradnji između Grada i donatora.

 

Očito da ova tema interesuje Užičane, a da li je sve urađeno po propisima i zakonu nastavićemo da istražujemo. Na neka od važnih pitanja a koja se odnose na ovu tematiku nismo uspeli da dobijemo odgovor, jer su nas nadležni upućivali jedni na druge.

 

Tokom ovog serijala nismo dobili potpun odgovor na pitanje zašto se nevladine organizacije, lica i grupe koji ih vode, godinama vrte u krug kada se opredeljuju sredstva i zašto su opštinske vlasti Užica godinama stoje iza ovih organizacija?

 

Za sada je bez odgovora ostalo i pitanje da li su pojedine stranke prosledile svojim stranačkim aktivistima preporuke da osnivaju nevaldine organizacije kako bi aplicirali za novac iz lokalnih, državnih i međunarodnih fondova, a koje bi kasnije bile korišćene za partijske potrebe?

 

Bez odgovora je ostalo i pitanje: Postoji li u okviru Gradske uprave tim koji pruža logističku pomoć pri izradi projektnih dokumenata, jer izvestan broj aplikanata još uvek nije edukovan za njihovo pisanje. Naravno da ovo bude gratis, a ne da potencijalne aplikante ucenjuju sa plaćanjem. Takve timove imaju mnoge opštine, među njima je Čačak, pa bi trebalo videti kako to drugi rade, dok ne bude kasno. Ukoliko ih imamo njihov rad bi trebalo da bude transparentniji.