Od trećine, šta ostane…

Od svih stranaka, a ima ih deset, koje će učestvovati u predstojećim izborima, SPS, DS i URS Knjaževca pokazali su najviše razumevanja i sluha za lepši pol. SPS prednjači, od 30 odbornilčkih kandiata predloženo je 13 žena. Isto toliko na svojim listama imaju i DS i URS, ali sa maksmalnih 40 predloženih. I ostali u izbornoj trci truduili su se da ispoštuju propisanu kvotu od 30 odsto žena u glasanju za loklanu vlast. SNS  je predložio deset žena od 40 mesta, mada je prva na listi predsednica Opštinskog odbora ( i aktuelni zamenik predsednika Opštine) dr Vesna Simić, “Preokret” od 29 ima devet, SRS od15 pet, Dveri od 14 četiri, DSS od 27 sedam, PRS od 14 pet, a Reformistička stranka od 14 kandidata šest je žena. Redosled na listama je, kao po dogovoru, bar kad je vrh u pitanju, gotovo istovetan: sem naprednjaka, gde je dr Vesna Simić prva, ostale najbolje “plasirane” su uglavnom na trećoj poziciji. Najbolje, treće mesto, rpipalo je Mariji Cvetanović ( SPS ), dr Ljubici Nikolić ( DS ), Ivanki Milošević ( URS ),  Tatjani Aleksić ( DSS ), Milutinki Nikolić ( SRS ), Nedi Mitić ( Preokret ), Ljiljani  Tošić ( Dveri ), Tatjani Ristić ( PRS ) i Slađani Dinić ( Reformistička stranka ). Kod naprednjaka je zanimljivo da je sem prve na listi, sledeća kandidatkinja tek na devetom mestu.

 

Da žene dobiju više prostora u politici postarali su se u aktuelnoj vlasti, čini se, upravo pred izbore. Nakon dva pokušaja, tek treći put SPS je osnovao Forum žena koji se pokazao poželjnim, jer se humanitarnim i ostalim akcimjama pridužuju i vanstranačke ličnosti, pa I članice recimo Udruženja penzionera. To samo pokazuje da žene hoće da se organizuju, ali ne po starim metodama.

 

– Ne treba nam istorijski afeže, nego savremena, odlučna i jaka organizacija koja će da pokrene pitanja od životnog interesa. Jedino politički aktivnije i složnije možemo da se izborima za ravnopravnost sa muškarcima, a u pojedinim oblastima i da ih nadmašimo. Naravno, tamo gde su oni slabiji i manje sposobni. Ima takvih zanimanja i veština. Nekada je Knjaževac bio grad žena. Radile su ženske fabrike “Leda” i “Branka Dinić”, upošljavalo se više hiljada mladih, uglavnom devojaka sa sela, ali glavnu reč imali su muškarci. Pazite, nad 3.000 žena vlada celo muško poslovodstvo. Nije se zbog toga propalo, ali nije bilo ni dobro. Danas to ne smemo da dozvolimo, kako bi na svet gledao-priča Marija Cvetanović, predsednica Foruma žena SPS, zaposlena u Zavičajnom muzeju.

 

U knjaževačkoj opštini je više žena u vlasti, od ustanova do preduzeća, nego u bližem okruženju, ali je i to, opšte je mišljenje, nedovoljno. Osnovno je pitanje: hoće li u ovim izborima ovakva slika ostati, biti sumornija ili se popraviti?

 

– Sve zavisi ko dobije izbore. Očkujem da ne bude većih promena, jer se aktuelna vlast nije obrukala. Problemi u zdravstvu su posledica URS-ovih prevelikih apetita, gde se nije moglo odupreti “malim bogovima” iz te stranke koja u vrhu drži ovu oblast. Ukoliko i dalje u loklau budu vladali DS i SPS uz podršku SNS, možda i LDP-a, verujem da će žene preuzeti još neku funkciju ili važno rukovodeće mesto. Jer, ovde imamo sposobne, mlade i stručne dame, one koje mogu da se hvataju u koštac i sa vazda složenijim prilikama. Ovo je stari, vekovni srpski grad sa bogatom kulturnom tradicijom i nasleđem. I zato su preko potrebne jake, prave, odgovorne ličnosti. Takvih ćena I te kako imamo. Možda bi u turizmu mogli da prepustimo više prostora ženama, one su za taj posao umešnije i verujem snalažljivije-kaće Dragana Todorović, trgovac i odobrnički kandidat sociajlista.

 

Ovde je, kao i u većini timočkih opština, važno kako žene podstaći da se bave politikom. Jer, ukoliko ne budu birane, neće biti ni izabrane. To je suština. Staromodno shvatanje da je ženi mesto u kući još nije iskorenjeno, mada je takvog shvtanja sve manje. Ne treba kao ranije tako puno ubeđivanja pa da se vidi da bez aktivnog učešće u izborima nema ni sigurnijeg ulaska u rukovodeće strukture društva. A da bi se stiglo do izborne liste i značajnijeg položaja i posla, nemoguće je, opet, bez volje, htenja i odlučnosti muškaraca. Oni su i danas glavne poluge odlučivanja, pogotovu u manjim sredinama kakva je knjaževačka.

 

– Da bi se recimo uspelo u ženskim sportovima, morali bi da obzbedimo i neku ženu iz te branše u sportskim savezima, u komisijama, svuda da se odlučuje o tome. One će bolje da se izbore za status bilo kojeg ženskog kluba nego muškarci. Trideset pet godina treniram žene u rukometu i kad god zatreba pomoć u opštini uvek se obraćemo nekom ko jeste iskusan i stručan, ali ne poznaje dovoljno sportiskinje i njihove ambicije. Zato ću da glasam za prvu ženu koja bar malo poznaje sport, prevashodno ženski-kaže Života Božinović, trener Ženskog rukometnog kluba Knjaževac.

 

Biće zanimljivo nakn 6. maja kada se bude tačno videlo kako su žene prošle na ovim izborima. Za Knjaževac to je više od uobičajene izborne euforije, jer u školama, opštinskoj upravi, ustanovama kulture i najvažnijim institucijama, žene danas uspešno stoje na kormilu ili su, najpre zbog svoje stručnnosti, nezaobilazan oslonac. Ukoliko ih ubuduće bude i više, svi se slažu, utoliko bolje.