Malo odlučuju mnogo rade

Žene su sposobne, vredne, odgovorne ali nema ih mnogo na rukovodećim radnim mestima. Uglavnom su tamo gde se malo odlučuje

 

Od 17 preduzeća i ustanova u Loznici, na mestu direktora je pet žena (TOL, Centar za kulturu, Ustanova za predškolsko vaspitanje “Bambi”, Apotekarska ustanova i Dom zdravlja), a toliko je i predsednica upravnih odbora.

 

– Žene uglavnom nisu na mestima gde se najdirektnije odlučuje, ali jesu tamo gde se mnogo radi – kaže Dajana Djedović, direktorka Centra za kulturu. Na tom mestu je od 2006. godine i, kako ističe, nije imala nikakvih problema prilikom postavljenja.

 

– Niko nije omalovažavao ni moje znanje, ni moju skolu, ali to ne znači da nisam osetljiva na činjenicu da druge žene prolaze različitu vrstu lošeg odnosa zato {to su žene.  Činjenica je da su žene na rukovodećim mestima uglavnom tamo gde nema mnogo novca. To govori o tome da žene nemaju naročit uticaj u domenu nekakve finansijske moći, ali to ne znači da nemaju odgovoran posao. One su najčešće postavljena lica od strane muškaraca, što opet govori da bez obzira koliko imali žena na rukovodećim mestima ili u politici to još uvek nije ni blizu onoga što jeste ravniopravnost polova. Pre svega zbog toga što su žene na rukovodećim radnim mestima gde nema mnogo uticaja (kultura, turizam, škole) i veoma je malo njih na nekim zaista uticajnim mestima. Ono što karakteriše ženu kao rukovodioca jeste činjenica da su one strpljivije, spremnije i istrajnije da se založe za neke dugoročne ciljeve i da se za njih u kontinuitetu bore – kaže Đedovićeva.

 

Prema njenim rečima, saradnja sa kolegama je krajnje korektna jer kako kaže, radi se o ljudima sličnih interesovanja koji svoj posao izuzetno vole i cene jer se samo tako i može raditi.

 

Koviljka Radić, direktorka Ustanove za predškolsko vaspitanje “Bambi”, svoj radni vek počela je u ovoj ustanovi 1981. godine, a od 2006. je na mestu rukovodioca. Kaže da je potrebno da se žena u nekim segmentima bori i dokazuje da bi došla do rukovodećeg radnog mesta.

 

– Trebalo bi dobro da promisle pre nego se uhvate u koštac sa mestom rukovodioca. Moraju biti spremne i na neka odricanja jer su i njihove obaveze drugačije u odnosu na ostale žene. A kada udje u ovu priču, žena onda posao mora da odradi na najbolji način – ističe ona.

 

Nije nikada imala problema sa muškarcima saradnicima i uglavnom je i saradnja van ustanove bila na visokom nivou.

 

– Smatram da muškarci (uglavnom su oni ti koji odlučuju) prepoznaju kvalitet i osobu koja može da odgovori odredjenim zadacima. Moja iskustva su pozitivna i uglavnom sam nailazila na razumevanje – podseća Radićeva.

 

– Ne mislim da žena mora više da se dokazuje da bi obavljala bilo koji odgovoran posao, već se radi o tome da one same moraju da procene da li su sposobne da se bave poslom koji žele – smatra Snežana Marković, šef filijale PIO u Loznici (od 2008. godine).

 

Kako kaže, odgovoran posao traži mnogo, traži celog čoveka i potpunu posvećenost.

 

– Gradim poslovne odnose u skladu sa zahtevima koje posao iziskuje. U odnosu na muškarce nikada nisam osećala bilo kakvu razliku. To je poslovni odnos gde se mora znati kako se šta radi. Pre svega treba shvatiti ozbiljnost posla i sve treba usmeriti ka jednom cilju – postizanju što boljih rezultata. Rukovodeća radna mesta zahtevaju mnogo od svakoga i tu nema razlike u tome da li je neko žena ili muškarac. Važno je da se posao uradi na najbolji mogući način. Nije mi teško da radim odgovoran posao i ne vidim nikakvu razliku izmedju žena i muškaraca, niti ih posmatram kao osobe suprotnog pola, već kao svoje kolege koje rade odgovorne poslove.

 

Svetlana Zarić, načelnica lokalne poreske administracije, ne misli da je ženama teže da postanu rukovodioci, niti da moraju da ulože veći napor da se dokažu.

 

– Mislim da smo u ravnopravnom položaju u odnosu na kolege. Rukovodjenje je složena kombinacija obaveze dobre organizacije rada i uspostavljanja  i održavanja radne atmosfere i medjusobnih odnosa saradnika u kojima se postiže maksimalno efikasan rad, a to iziskuje veliki napor. Rukovodjenje je zahtevan i odgovoran posao, ali kada prihvatite tu obavezu svesni ste u šta se upuštate. Stabilna porodica je oaza iz koje crpite snagu i ako tu imate podršku, ostvaren kvalitet i sadržajan privatni život, sve drugo se lakše prevazilazi – poručuje Zarićeva.

 

Jedini sektor koji su žene, bar u Loznici, preotele muškarcima je bankarstvo – u većini banaka one su direktori.