Kragujevčanke nemaju vremena za politiku

Političke stranke su ove godine ispoštovale pravilo da trećinu mesta na izbornim listama ustupe ženama. Ipak, kragujevačke političarke kažu da se žene manje bave politikom, ne zbog toga što su u strankama diskriminisane, već zbog nemotivisanosti i jer nemanja vremena.

 

U Kragujevcu su sve stranke ispoštovale zakonsku obavezu da se na svakom trećem mestu na izbornoj listi nađe žena. U strankama kažu da nisu imali problema da nađu dovoljno dobre kandidatkinje za lokalne, ali i za republičke liste.

 

Biljana Ilić Stošić, potpredsednica Gradskog odbora Srpske napredne stranke, kaže da žene u ovoj stranci imaju izuzetno veliki uticaj.

 

Naša stranka ima 16 različitih saveta, a polovina predsednika saveta su žene. Pored Saveta za brigu  o deci i omladini, gde su žene najčešće predsednice i šefovi, mi imamo žene predsednice i u Savetu za privredu, Sanju Tucaković, ekonomiju, kao što je Dušica Arupović, budžet i za mnoge druge važne funkcije – kaže Biljana Ilić Stošić.

 

U SNS-u kažu da je lako biti žena jer je stranka „evropejskog tipa“, a muškarci uvažavaju i poštuju žene, njihovo znanje i stručnost.

 

I u Liberalno demokratskoj partiji kažu da nema razloga da žene nemaju neku važnu ulogu u stranci.

 

Od 12 članova Gradskog odbora LDP-a, pet su žene. Mogle bi da budu i više aktivne, to je tačno, ali to zavisi od toga koliko su žene spremne da preuzmu aktivnu ulogu u partiji. Na žalost, naš je „muški kadar“ trenutno kvalitetniji od ženskog, a nama je najvažnije da stručni ljudi budu na funkcijama – kaže Mirjana Manić, predsednica Foruma žena u LDP-u.

 

U Demokratskoj stranci veliki broj mladih žena i devojaka su članice Gradskog odbora, i vrlo aktivne u političkom životu stranke.

 

Ja nikada nisam naišla na bilo kakvu prepreku u napredovanju zato što sam žena. Na nama je da se više aktiviramo i aktivno učestvujemo u politici, a ne samo da posmatramo sa strane. Od 39 mesnih odbora, koliko postoji na teritoriji grada, u 15 su predsednici žene – kaže Jovana Jovanović, predsednica omladine DS-a i kandidat za narodnog poslanika.

 

U stranci Zajedno za Šumadiju kažu da se ceni kvalitet, bez obzira na to da li je neko muškarac ili žena. Sve zavisi od energije i potencijala koje osoba ima.

 

Zastupljenost žena u naštoj stranci je na svim pozicijama veća od 30 procenata, a žene su napravile veliki korak za ove izbore, taj broj žena će napraviti pravu malu revoluciju u politici za ove izbore – kaže Katarina Ilić Milosavljević, potpredsednica Gradskog odbora Zajedno za Šumadiju.

 

U pokretu Dveri, koji takođe učestvuje na izborima, nema zvaničnog članstva pa nismo mogli da dobijemo podatak koliko ima žena. U Dverima tvrde da ljude ne dele na muškarce i žene.

 

Sve naše žene su jake i sposobne koliko i muškarci. Trenutno ih manje ima u Povereništvu, koji je i najviši organ Dveri, jer nemaju dovoljno iskustva u bavljenju politikom, ali kada steknu neophodno iskustvo neće biti nikakvih problema da preuzmu i neke važnije funkcije – kaže Tanja Brkić, iz PR službe Dveri.

 

U Srpskoj radikalnoj stranci su rekli da će biti teško da nam nađu neku sagovornicu, ali zato imaju Natašu Jovanović, narodnu poslanicu Skupštine Srbije i predsednicu Okružnog odbora SRS-a za Šumadiju. Kako kažu, „jednu ali vrednu“.

 

Teško je biti majka, domaćica i političarka

 

Ipak, čini se da je najveći problem to što u društvu i dalje vlada mišljenje da je politika „muški posao“, ali i to što žene zbog brojnih obaveza u kući imaju manje slobodnog vremena.

 

Generalno je teže ženama jer one moraju da zadovolje i tradicionalnu ulogu majke i domaćice pored svog posla. Put do ravnopravnosti je proces, a ako želimo moderno društvo muškarci moraju da nam pomognu u tom procesu. Mi u SPS-u u Kragujevcu smo ponosne jer na našoj odborničkoj listi od prvih 15 kandidata sedam su žene – kaže Gordana Todorović, predsednica Foruma žena u Socijalističkoj partiji Srbije.

 

U jednom se sve ove žene slažu, a to je da zbog uloge koju žene imaju u porodici, one nemaju vremena da se bave politikom.

 

Zbog opšte situacije u društvu, u kome je žena stub porodice, koju mora da održava, one nemaju vremena da se bave politikom – kaže Biljana Ilić Stošić.

 

Žene imaju previše obaveza, a neke su i ekonomski zavisne i ne mogu da sebi priušte da odvoje vremena da napreduju u stranci. Mnoge imaju i problema u porodici kada saopšte ukućanima da žele da se bave politikom – kaže Mirjana Manić.

 

Mi nismo došle da bismo ispunile zakonsku kvotu, nego jer smo osetile da tu pripadamo. Dveri kao svoj znak nose simbol majke i deteta, a žena u politici nema iz istih razloga iz kojih ih nema i u drugim delatnostima na visokim funkcijama. Njima trebaju prava, ali i neke privilegije – kaže Pavlović Biljana iz Dveri.

 

Ima i onih žena koje smatraju da je nedostatak vremena samo izgovor, a da žene u stvari nisu dovoljno motivisane da se bave politikom.

 

Izgovori su da žene nemaju dovoljno vremena da se bave politikom. Ja imam i porodicu, dvoje dece i dva privatna biznisa pa opet stižem da se bavim i politikom – rekla nam je Katarina Ilić Milosavljević.

 

Predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost, Sonja Liht, misli da je prednost žena u politici to što  imaju više strpljenja, da su spremnije da se bore za neke stvari na duži rok i manje su sujetne.

 

Bilo kako bilo, čini se da će Kragujevčankama ipak biti neophodno mnogo više ohrabrivanja i podrške kako bi ravnopravno učestvovale u političkom životu. Napredak se na polju ravnopravnosti polova u strankama vidi, ali bavljenje politikom je i dalje privilegija muškaraca koji za taj posao imaju i vremena i motivaciju.