Ko plaća tuđe greške

Nakon godinu dana od potpisivanja ugovora i nekoliko probijenih rokova za završetak izgradnje Užice je dobilo Mlečnu halu. Neverovatno je, ali istinito, da je gradnja kasnila zbog toga što je bivša vlast odabrala i platila projekat za koji se ispostavilo da nije izvodljiv, pa je aktuelna vlast morala da plati novi. Ta dva projekta koštala su poreske obveznike tačno 1.411.000 dinara

 

Kada je konačno otvorena Mlečna hala u Užicu gradu koji je i poznat po užičkom kajmaku, a koji se prodavo na otvorenom, svi su odahnuli. Prošla vlast jer se „ratosiljala“ jednog od svojih promašaja, sadašnja što je uspela da kako tako ovaj problem ostavi  iza sebe. Užičanima je preostalo da i dalje povremeno postavljaju pitanja ko je kriv za promašaje i ko će to da plati?

 

A kako je sve krenulo? Prethodna vlas donela je odluku o gradnji Mlečne hale, a idejno rešenje je povereno Novosađanima, tamošnjoj firmi „Arhitektum“ za cifru od 711.000 dinara. Nakon sprovedenog tendera, na koji se prijavilo šest ponuđača, za izvođača je odabrano užičko preduzeće „Jedinstvo“, sa kojim je potpisan ugovor o gradnji. Vrednost ugovora je bila 26 miliona dinara, a rok za završetak radova kraj novembra 2009. godine. Rok nije ispoštovan, pošto prvi usvojeni projekat tehnički nije bio izvodljiv.

 

Sve su prilike da je projekat urađen na neviđeno, pošto je bila planirana izgradnja, a da nigde nije ucrtan potok koji tuda prolazi. Zatim je projektant projektovao da Mlečna hala svojim gabaritom zauzima različite parcele, što je prema pravilima gradjevinske i geodestske struke neshvatljivo. Dakle, onaj koji je radio projekat nije uzeo overene geodetske podloge nego je koristio neke druge, što je verovano bilo jeftinije. Danas, sa distance, može se slobodno reći da su Užičani ipak prošli dobro, jer da je prvobitno planiran projekat krenuo u realizaciju ko zna koliko bi to koštalo. Srećom omaške su uočene na samom startu, pa je ceh koji je plaćen mnogo niži.

 

U vreme kada se naveliko o tome pričalo, svi su bili zgranuti od momenta kada je na terenu prilikom postavljanja temelja i konstrukcije utvrdjeno da nešto nije u redu.

 

 – Radnici su utvrdili su da projekat ne odgovara terenu, jer bi jedan njegov deo ušao u potok, van odabrane parcele. Zbog tih, ali i drugih manjkavosti, morali smo da odustanemo od tog projekta, a novi je uradio užički Biro za projektovanje i inženjering „Omega“ – izjavljivao je medijima gradonačelnik Jovan Marković, navodeći da je po novom projektu, za koji je grad platio 700.000 dinara, vrednost investicije bila manja za oko dva i po miliona dinara, te da su njime, pored kompletnih građevinsko-zanatskih radova, obuhvaćeni vodovod i kanalizacija sa opremom, elektro radovi sa opremom i ventilacija, što prvobitnim projektom nije bilo u potpunosti predviđeno.

 

Promašaji u projektu nisu bili jedini uzroci kašnjenja, već i raspisaivanje novog tendera, poštovanje rokova za žalbe i prigovore, pa dolazak zime. Na pitanje o šteti u gradskom budžetu, Marković je odgovarao: „Šteta je što smo morali da platimo prvobitni projekat „Arhitektuma“, koji je bio loš. Nismo mogli da ga menjamo, jer bismo bili u situaciji da nas autori tuže, pa smo morali da uradimo novi projekat, po kome je vrednost cele investicije manja za oko 2,5 miliona dinara.

 

Ipak, nakon gotovo godinu dana od potpisivanja ugovora i nekoliko probijenih rokova za završetak izgradnje, Užice od prošle godine ima Mlečnu halu. Neverovatno je, ali istinito, da je gradnja je kasnila zbog toga što je bivša vlast odabrala i platila projekat za koji se ispostavilo da nije izvodljiv, pa je aktuelna vlast morala da plati novi. Ta dva projekta koštala su užičke poreske obveznike okruglo 1.411.000 dinara.

 

U izgradnju Mlečne hale grad je investirao 24.451.740 dinara, a dodatnih 6.191.500 dinara za opremu je obezbedilo gradsko JKP „Bioktoš“, koje gazduje Zelenom pijacom. Danas Grad Užice ima dvosparatni objekat, površine oko 380 kvadratnih metara, poseduje prodajni prostor sa 31 rashladnom vitrinom, a ostatak su prostorije za upravu Zelene pijace, sanitarne prostorije i drugi sadržaji. Objekat je klimatizovan, a obezbeđeni su neophodni sanitarni i drugi standardi za prodaju mlečnih i suhomesnatih proizvoda.

 

Mlečna hala je tu, ali i mnogobrojna pitanja prosleđena od strane nezadovoljnih sugrađana na forumima da bi i zvanično trebalo da se pokrene pitanje odgovornosti i naknade štete. Činimo mi to na ovaj način, a na pitanje ko je odgovoran načelnik Gradske uprave Petar Vujadinović odgovara:

 

– Onaj ko je rapsiao tender, ko je dao nalog on bi trebalo da pokrene postupak odgovornosti i naknade nastale štete, ako ništa drugo ono zbog javnosti, da se ne bi ponovilo da neko ne kaže da smo  svi umešani, da smo platili projekat a nije realizovan, -jasan je Vujadinović.

 

I na kraju pitanje se samo nameće: Kada će nadležni konačno povući zakasneli potez?