Пат позиција?

На име решавања проблема нематода и изградњу постројења за омекшавање воде у Оџацима Фонд за капитална улагања Војводине новосадској фирми ,,Техномаг Терм’’ уплатио авансна средства у износу од 11.450.000 динара

 

Обезбеђивање становништва са довољно квалитетне воде за пиће је један од најважнијих задатака локалне самоуправе. Организовање  снабдевања питком водом на територији оџачке локалне самоуправе се спроводи посредством јавног комуналног предузећа и месних заједница. У складу са таквом концепцијом у општини, сада имамо девет самосталних водовода који дистрибуирају потрошачима воду чије карактеристике варирају од једног до другог водовода.

 

Оваква структура водоснабдевања функционише преко четрдесет година, а како је за то време услед интензивне експлоатације и повећане контаминације земљишта дошло до повећаног загађивања водоносних слојева, већина водовода има великих проблема са одржавањем хемијско-биолошке исправности воде.

 

Како је проблем квалитета и квантитета воде за пиће у Оџацима вишезначан са становишта утицајних фактора, дугорочан ако се посматра временска димензија проблема, компликован са  становишта технологије припреме воде, захтеван у погледу финансија и готово безнадежан ако се посматра садашњи тренутак у смислу пословног капацитета и финансијских могућности јавног комуналног предузећа и локалне самоуправе као оснивача, наметао се као једини излаз из овакве ситуације да се покуша обезбедити значајно ангажовање републичких и покрајинских финансијских институција (Национални инвестициони план и Фонд за капитална улагања АП Војводине), као и одговарајућих институција које могу да омогуће техничко-технолошку основу за реализацију оваквог посла.

 

Грађани Оџака су дуги низ година (до 2004. године) пили воду добијену из бунара на данашњем водозахвату са дубине 150 – 200 метара и њена основна негативна карактеристика је било присуство хуминских материја и арсена. Као последицу дезинфекције хлором, односно хипохлоритом, хуминске материје дају продукте који су канцерогени, а арсен је сам по себи отрован. Ове чињенице су дуго пренебрегаване из више разлога. За озбиљнији захват на реконструкцији водозахвата су била потребна значајна финансијска средства. Свака студија би у старту наводила неопходност измештања водозахвата из грађевинске зоне и потребу санитарне заштите изворишта, па би се тек онда ишло на дефинисање осталих хемијско-биолошких и техничких параметара.

 

Треба нагласити да би постојећи капацитет Оџачког водовода од око 30 l/s према Европским нормама требало да без проблема задовољава потребе грађана Оџака, што и јесте случај током зиме. Проблеми настају током летњег периода, када почне интензивно заливање башта и нерационална потрошња воде. Проблем нерационалне потрошње воде може да се решава кориговањем цене воде или увођењем система клизне цене воде у зависности од потрошње, нешто слично као што ради електродистрибуција са зеленом, плавом и црвеном тарифом. Како је цена воде у нашој Општини формирана углавном као социјална категорија, она у већини водовода не покрива ни оперативне трошкове рада водоводног система. На овај начин произилази да се због такве ценовне политике сви водоводи у Општини ослањају на додатна средства, за редован рад делимично, а за инвестиционо одржавање у потпуности, и то углавном захватима из буџета или од средстава самодоприноса.

 

Чак и са проширивањем капацитета водовода не треба изгубити из вида да ће се параметри свих комуналних услуга у процесу приближавања Европској унији морати усагласити са европским, што у конкретном случају питке воде значи да се мора постићи сталност квалитета воде за пиће, максимална потрошња по становнику која одговара европским нормама и цена воде која обезбеђује самоодрживост система водоснабдевања.

 

Висока тврдоћа воде за пиће није ограничавајући параметар који утиче на добијање позитивног мишљења Хигијенског завода за коришћење воде за пиће, те стога није било потребе да се тај проблем ургентно решава. Целој ствари је додатно убрзање дала чињеница да су у води за пиће крајем 2006. године пронађене нематоде, што је изазвало забрану коришћења од стране санитарне инспекције. Након тога је, у првој половини 2007. године донесена одлука да се обједине и конкретизују активности на решавању проблема нематода и тврдоће воде за пиће у Оџацима.

 

Јавна набавка за предметну инвестицију је веома студиозно припремљена, уз ангажовање врхунских стручњака из области припреме воде за пиће, при чему је потенцијалним понуђачима остављена могућност да понуде технологију за третман воде по сопственом избору. Захваљујући раду експертског тима са Универзитета из Новог Сада, избегнуто је фаворизовање појединих технологија (чиме би се посредно фаворизовале и одређене фирме као потенцијални извођачи) и као основни критеријуми су се узимали цена и техничко-технолошка оцена решења која је узимала у обзир како предложену технологију, тако и њене експлоатационе трошкове и карактеристике.

 

Технички задатак је специфицирао да се посебно мора дати предлог решења за уклањање нематода и предвиђање мера за спречавање њихове појаве, анализу функционалне исправности рада постојећег аератора и могућност његовог уклапања у адаптирану технолошку целину и у том смислу предвидети реконструкцију постојећег аератора или изградњу новог. Предвиђена је декарбонизација хемијским поступком, јоноизмењивачима или реверзном осмозом. Прецизно је захтевано да се на основу дефинисаног квалитета улазне сирове воде у постројење за припрему воде, на излазу из постројења добије вода за пиће која ће у потпуности задовољавати све критеријуме Правилника о хигијенској исправности воде за пиће, с тим што је тврдоћа воде, која није посебно специфицирана у Правилнику о хигијенској исправности воде за пиће у захтеву из Конкурсне документације,  конкретно дефинисана.

 

Јавна набавка је текла у веома озбиљној атмосфери и сучељавању ставова Комисије за спровођење јавне набавке и Понуђача, да би се на крају процедуре, уз коначну арбитражу Комисије за заштиту права понуђача Управе за јавне набавке, потврдила одлука Комисије да се Уговор за извођење предметних радова додели фирми ,,Техномаг Терм” из Новог Сада чија је понуда оцењена као економски најповољнија.

 

Захваљујући изузетном разумевању код Фонда за капитална улагања АП Војводине, односно Извршног већа АП Војводине, који су имали разумевања за величину проблема и неопходност хитног реаговања апликација за ,,Адаптацију (санацију) стања у оџачком водоводу са решењем проблема нематода, тврдоће воде и осталих техничких проблема” је третирана као један од приоритета и веома брзо су одобрена авансна средства у износу од 11.450.000 динара за реализацију ове инвестиције.

 

Током децембра 2007. и јануара 2008. године, извршена је санација стања у водоводу по питању нематода. Интересантно је да је ово био практично први, тј. пионирски захват ове врсте у Војводини. Извођач радова је ангажовао врхунске стручњаке са Универзитета у Новом Саду и проблем појављивања нематода је најпре лоциран на водозахвату, да би се у следећем кораку успешно решио. Поред решавања проблема нематода, санирано је и стање на делу инсталације водозахвата, да би се у наредној фази прешло на други део инвестиције који је подразумевао решавање проблема високе тврдоће воде. Део радова на постројењу је изведен, а у фази када је требало да се допреми технолошка опрема за омекшавање воде, радови су практично обустављени. Током 2011. године ЈКП ,,Услуга” је, као инвеститор, покренула у надлежном суду процедуру за раскид уговора са Извођачем радова.

 

Поред неиспуњења уговорених обавеза разлог за покретања процедуре за раскид уговора са ,,Техномаг Термом’’, како наводе у ЈКП „Услуга“, је и тај што извођач радова тражи додатних 5.861.000 динара које образлаже допунским радовима који су настали приликом решавања проблема нематода у оџачком водоводу. Неспорећи допунске радове из ЈКП „Услуга“ су им упутили допис у коме се каже да ће тај износ бити уплаћен из Фонда за капитална улагања Војводине, пошто је Управи одбор Фонда донео одлуку да исфинансира и тај део послова. Незадовољни одговором из новосадске фирме „Техномаг Терм“ су „пресавили табак“ и цео случај предали у надлежност Привредног суда у Сомбору. Због прекорачења рока од 120 дана у којем ће радови бити завршени, из ЈКП „Услуга“ су Привредном суду проследили контратужбу о раскиду уговора. Истовремено, из „Услуге“ траже да извођач радова оправда авансна средства у износу од 11. 450. 000 динара који су по њима били довољни да се покрију досадашњи радови. Из оџачког јавног предузећа такође траже да потраживања извођача у износу од 5.821.000 динара уђу у дати аванс. Док се цео овај случај не реши, неизвестан је наставак почетка изградње фабрике за омекшавање воде, за шта је Фонд за капитална улагања Војводине осим уплаћених авансних средстава обезбедио и додатних 40.000.000 динара. По решавању случаја у „Услузи“ ће по речима надлежних расписати нову јавну набавку велике вредности и највероватније променити технологију коју је „Техномаг Терм“ планирао да примени.