Махинације добављача

У прошлогодишњој јавној набавци компјутерских штампача Служба за јавне набавке градске администрације Чачка као најповољнијег понуђача изабрала је фирму Паком Шоп. Одлучујуће за избор понуде поменуте фирме био је сервисни рок у трајању од три године, док су остали понуђачи нудили максимално две године.

 

– Код јавних набавки, мале или велике вредности, постоје два основна критеријума. Један је најповољнија економска понуда а други најбоља понуђена цена. Код првог критеријума бодује се неколико елемената: најповољнија цена, рок испоруке, услови и начини плаћања, гарантни сервисни рокови и тд. То су услови које наручилац одређује у свом тендеру за јавну набавку, како би лакше и транспарентније вредновао пристигле понуде. Код јавне набавке где је наручилац као једини критеријум одредио цену, цена се једино и бодује – каже Небојша Баковић, шеф Службе јавних набавки Града Чачка.

 

У случају када се у јавној набавци као елеменат који се бодује налазе и гарантни и сервисни рокови, предвиђено је бодовање и тог услова у понудама које пристигну.

 

– Ако наручилац уочи да је понуђач дао нереално кратак рок испоруке или нереално дугачак гарантни или сервисни рок, онда се тај део понуде не бодује, па се понуђачу и не исплати да даје нереалне рокове јер губи на бодовању – каже Баковић.

 

У конкретном случају набавке штампача за потребе градске администрације, изабрани понуђач дао је сервисни рок од 36 месеци, а произвођач уређаја даје рок од 12 месеци. Већина осталих понуђача на тендеру дала је понуду бесплатног сервисирања на 24 месеца. Могло би се рећи да је изабрани добављач понудио нереално дуг рок за сервисирање, али како се радило о јавној набавци мале вредности није се сматрало да је рок од 36 месеци нереалан.

 

– Постоји теоретска могућност да поједини понуђачи балансирајући по датим условима јавне набавке: цени, роковима испоруке, роковима сервиса и тд., направе понуду која је најбоља, а да после добијеног посла не поштују понуду коју су дали – истиче Баковић.

 

Вероватно при великим набавкама постоје и они који таквим манипулацијама покушавају да згрну велики новац, а онда да нестану тако што угасе фирму. У овом случају није била у питању јавна набавке велике вредности и нема очигледне намере понуђача да тако добије јавну набавку, али десило се што се десило – Паком Шоп је престао да постоји, па сад у бесплатном сервисном року, који је ова фирма дала, штампачи које је испоручила градској управи иду на сервис који се плаћа код других сервисера, или се шаљу у некада матичну фирму Паком у Нишу, где сервисирање потраје и до месец дана.

 

Проблем који град Чачак мора хитно да реши је и комуникација између појединих служби унутар градске администрације. У досадашњој пракси посао око јавних набавки Служба за јавне набавке завршава окончањем конкретне јавне набавке. Нема повратних информација од других градских служби о томе шта се дешава са робом или услугом која је прибављена том јавном набавком за те службе. Таква пракса могла би да постане погодно тло за махинације неодговорних добављача.