Nebojši Đumiću, radniku policije, povređen čast i ugled

U petak, 23. janura dok su članovi redakcije čekali da iz štampe izađe 200. broj u redakcju je ušao sudski pozivar sa tri sa plave koverte u kojima je bila nova tužba protiv Bečejskog mozaika koju podneo pravni zastupnik Nebojše Đumića, zamenika komandira Policijske stanice Bečej-OUP Bečej Nikola Kosanović 12. decembra 2003. protiv Mozaika d.o.o. izdavača Bečejskog mozaika (tuženi prvog reda), Vladana Filipčeva, glavnog i odgovornog urednika (tuženi drugog reda) i protiv Kristine Demeter Filipčev, novinara (tužena trećeg reda).



Nebojša Đumić tuži navedene i traži 150.000 dinara na ime pretrpljenih duševnih bolova zbog povrede časti i ugleda jer je u broju 159. (7. mart 2003.) Bečejskog mozaika novinar Kristina Demeter Filipčev u tri svoja novinarska teksta „u negativnom kontekstu“, „služeći se neistinama“ pominjala Nebojšu Đumića.



U tužbi se navodi da u tekstu na strani 2 pod naslovom „S one strane“ i nadnaslovom „Vesti iz policije, tužilaštva i suda“ i podnaslovom „Sporovi protiv policajaca“ tužena trećeg reda napisala: „U toku 2000. godine Opštinskom sudu u Bečeju podneta je privatna krivična tužba protiv Nebojše Đumića, radnika bečejske policije, zbog zlostave u službi“.



U tekstu na istoj strani pod naslovom „Lavirint od sudske pisarnice do portirnice“ i nadnaslovom „Dodatak za Kafin „Proces““, tužena trećeg reda je napisala i sledeće: „S namerom da odgovori trendu medijskog interesovanja, jer je ovih dana u žiži potreba „osvetljenja“ (lustracije) onih koji su se u proteklom periodu ogrešili o ljudska prava, redakcija „Bečejskog mozaika“ je pokušala da istraži slučaj o policajcu protiv kojeg je 2000. godine podneta privatna krivična tužba zbog dela zlostave u službi. Složićete se da je zlostava u službi ugrožavanje prava čoveka. U poduhvatu istraživanja ove „društveno štetne pojave“ naš novinar je došao do portirnice Opštinskog suda u Bečeju u želji da se upozna sa sadržinom krivične tužbe koji je podneo građanin Bečeja protiv Nebojše Đumića, policajca OUP-a Bečej.“ i „Tako su za sad informacije o predmetu protiv Nebojše Đumića, za sada „na ledu“, narodski rečeno, drvo se sakrilo u šumi“.



I na kraju, u tekstu na strani 3 pod naslovom „Vruća tema“ i nadnaslovom „Anketa o lustraciji“ tužena trećeg reda je postavila pitanje načelniku OUP-a Bečej: „U bečejskoj policiji ima više službenika koji su po oceni građana zreli za lustriranje, jer su se u prethodnom periodu ogrešili o ljudska prava i slobode. Pominju se službenici policije…Nebojša Đumić, pa i bivši načelnik OUP-a Bečej…Šta sa njima?“.



U tužbi se tvrdi da su tuženi grubo povredili ugled i čast tužioca kao građanina i kao službenog lica koje obavlja odgovornu funkciju u društvu, iznoseći o njemu u štampi, kako se kaže, same neistine. „Držeći, valjda, da će na taj način podići tiraž i ostvariti za sebe materijalnu korist“, pretpostavlja advokat Kosanović.



Tužilac Nebojša Đumić je zbog svega navedenog „pretrpeo i trpi duševne bolove velikog intenziteta i dugog trajanja, u odsustvu krivično-pravne zaštite na koji kao službeno lice ima pravo (i eventualno objavljivanje presude po zakonu), trpi i duševne bolove velikog intenziteta i dugog trajanja, i kao službeno lice u vršenju njegove funkcije, budući da su tuženi neistine o njemu proneli na značajan i nepoznat broj građana sa kojima tužilac u obavljanju svoje funkcije dolazi u kontakt. Isto tako, zbog radnji tuženih, tužilac ima određenih neprijatnosti na svom radnom mestu“, piše advokat tužioca Nikola Kosanović.



U ovom postupku za koji je glavna rasprava zakazana za 5. februar Bečejski mozaik će zastupati advokatska kancelarija Miloša Subakova iz Beograda .