Najbolji uslovi za paraolimpijce

Uspesi paraolimpijaca do sada su počivali na entuzijazmu pojedinaca, a Kragujevac će, zahvaljući „Delta fondaciji”, za šest meseci biti jedini grad u Srbiji koji će imati Centar za sport i rehabilitaciju osoba sa invaliditetom

Da su se Miloš Zarić i Nemanja Dimitrijević sa Svetskog prvenstva u atletici za osobe sa invaliditetom, održanog u Kataru, vratili sa medaljama mnogima je promaklo. Neki su se obradovali uspehu, drugi su vest čuli tek u prolazu. Malo je onih koji su se, čak i kada osvajaju najviša odličja na svetskim smotrama, zapitali gde i kako treniraju paraolimpijci.

U Srbiji praktično ne postoji sportski kamp koji je njima prilagođen. Dovijaju se uz pomoć štapa i kanapa. Država ih se seti tek kada se popnu na pobedničko postolje, prestigavši konkurente u čijim zemljama se paraolimpijcima poklanja mnogo više pažnje.

Korak napred učinjen je pre nekoliko dana. Kamen temeljac je postavljen i Kragujevac će, zahvaljući „Delta fondaciji”, za šest meseci biti jedni grad u Srbiji koji će imati Centar za sport i rehabilitaciju osoba sa invaliditetom.

Entuzijazam pojedinca

Zašto baš Kragujevac? Čudo da nije Beograd? Onima koji imalo prate paraolimpijski sport biće jednostavno da odgonetnu. „Delta fondacija” odabrala je grad na Lepenici zahvaljujući dugogodišnjoj saradnji sa Paraolimpijskom akademijom „Junior“.

Klub paraolimpijskih sportova „Junior“ osnovan je 1998. godine u Beogradu kao golbal Klub sa ciljem da afirmiše ovu jedinstvenu sportsku disciplinu slepih zvučnom loptom na reljefno obeleženom terenu odbojkaških dimenzija. Bio je to prvi golbal klub na prostorima bivše Jugoslavije. Posle samo nekoliko godina sedište je premešteno u Kragujevac.

– S obzirom da je rukovodstvo kluba za veoma kratko vreme u Kragujevcu stvorilo najbolje uslove i kompletnu infrastrukturu za razvoj golbala, odlukom Skupštine sedište je 2004. preseljeno u srce Šumadije, kaže Goran Nikolić, predsednik kluba koji je u međuvremenu prerastao u paraolimpijsku akademiju jer su razvili i mnoge druge sportove poput atletike, paratriatlona i tandem biciklizma za osobe sa invaliditetom.

Saradnja „Juniora“ i „Delta fondacije” datira od 2001. godine. Izgradnja Centra za sport i rehabilitaciju osoba sa invaliditetom „Iskra“ biće svakako njena kruna.
– Svi dosadašnji uspesi sportista sa invaliditetom počivaju na entuzijazmu pojedinaca. Polovinu paraolimpijske reprezentacije praktično čine sportisti koji stanuju u domu na Bežanijskoj kosi u Beogradu. Angažovanjem i posvećenošću nekolicine ljudi tamo je nekoliko sportskih terena adaptirano za treninge i stvorena je baza za dalji razvoj. Centar čija će izgradnja biti završena za šest meseci ponudiće sportistima idealne uslove za trening. Kvalitet više je što se nalazi u blizini zatvorenih bazena, Hale „Park“ i stadiona „Čika Dača“ i „Jadran“, kao i Desankinog venca u Šumaricama, pa će svi postojeći resursi biti iskorišćeni, objašnjava Nikolić.

Cilj „Delta fondacije”, ali i čelnika grada je da „Iskra“ postane regionalni paraolimpijski centar.

– Izgradnjom Centra “Iskra“ obezbedićemo najbolje uslove za sport i rehabilitaciju osoba sa invaliditetom, ali i podići svest o njihovim mogućnostima i izazovima sa kojima se svakodnevno susreću. Centar će se prostirati na 660 kvadratnih metara, imaće četiri smeštajne jedinice, multifunkcionalni prostor za edukaciju, seminare i druženja i sportsko – rehabilitacioni blok sa ordinacijom za terapijsku masažu, sobom za hidroterapiju, sportskom salom i ordinacijom za psihologa i pedagoga, kaže   Predrag Milutinović, direktor projektovanja kompanije „Delta Ril Estejt”, koja je zadužena za gradnju objekta.

Pomogli grad i „Delta”

Kapacitet objekta, koji će u potpunosti biti arhitektonski prilagođen, bez barijera, sa taktilnim stazama neophodnim slepim i slabovidim osobama i brajevim oznakama biće 88 korisnika. Smeštajni deo moći će da koristi 15 osoba, rehabilitacioni 21, a multifunkcionalni 52.

– Osim uslova za bavljenje sportom i rehabilitacije koja je osobama sa invaliditetom neophodna, centar će moći da koriste i deca i mladi sa invaliditetom za odmor i relaksaciju. Naravno, biće dostupan i sportistima koji nisu paraolimpijci. Ideja je da bude u potpunosti samoodrživ. Činjenica da se nalazi u blizini Gerontološkog centra i Studentskog centra umnogome će pomoći da to zaista i bude, jer će se delimično koristiti i njihovi kapaciteti za spremanje obroka, ili usluge održavanja, kaže Goran Nikolić.

U Izgradnju „Iskre“, koja je njihova druga zadužbina u Srbiji, „Delta fondacija” uložiće 500.000 evra. Objakat će biti poveren gradu koji je obezbedio plac i kompletnu infrastrukturu.

– U pitanju je plac od preko 80 ari, a ideja nam je da slobodan prostor takođe ispunimo sadržajima i već pokušavamo, zajedno sa gradom, da pronađemo druge donatore koji će to omogućiti, priča Nikolić, dodajući da je „Iskra“ ispunjenje sna brojnih generacija, jer je u pitanju prvi centar ovakve vrste ne samo u Srbiji već i na Balkanu.

KRAGUJEVAČKE