Za godinu dana više od hiljadu pacijenata

Skrining na karcinom debelog creva se na teritoriji opštine Lebane sprovodi od 21. decembra 2012. godine a za godinu dana je na testiranje pozvano oko 1200 pacijenata, kaže u razgovoru za Novu Našu reč  primarijus dr  Zoran Janković iz Doma zdravlja Lebane

 

“ Posle instrukcija koje smo dobili na sastanku koordinatora za sprovođenje skrininga maja meseca 2012. u Beogradu i sprovedenog pilot istraživanja, prepoznat je značaj ovakvog preventivnog rada čiji je cilj dijagnostikovanje ove zloćudne bolesti u njenom početku kada je i izlečenje 100%. Sam skrining je na nivou Republike Srbije označen epitetom Nacionalnog programa i trenutno se sprovodi na Primarnom nivou u velikom broju Domova zdravlja”, objašnjava Janković..

 

Do sada su testirani pacijenti oba pola i starosti od 50 do 74 godina, jer je statistika pokazala da se upravo u tom životnom periodu najčešće javlja karcinom debelog creva.

 

“Od 1200 pozvanih na testiranje se odazvalo oko 700 pacijenata opštine Lebane. Većina rezultata je negativno ali je bilo i 7 pozitivnih nalaza koji su dalje procesuirani po dogovorenoj proceduri koja je podrazumevala zakazivanje i pripremu za kolonoskopiju koja je zlatni standard za potvrđivanje ili odbacivanje sumnje na karcinom kolona” rekao je doctor Janković koji napominje da zakazivanje kod kolonoskopiste sprovodi sam Dom zdravlja, službeno, po skraćenom i ubrzanom postupku tako da sam pacijent pripremljen odlazi na zakazan termin na pregled u Leskovac.

 

Testiranje na karcinom debelog creva se izvodi u laboratoriji Doma zdravlja Lebane i u zdravstvenoj stanici u Bošnjacu. Koriste se tzv. FOB trake koje detektuju i najmanju količinu krvi u stolici, što i jeste jedan od prvih znakova ove zloćudne bolesti. Kolonoskopija se sprovodi u Opštoj bolnici u Leskovcu.

 

U početku je odziv pacijenata bio veći, posebno i zbog medijske podrške i ukazivanja na značaj ranog otkrivanja bolesti, rekao je doktor Janković.

 

„Poslednja dva meseca imamo problem sa FOB trakama tako da je opao broj testiranih, ali bi to trebalo da se reši od nove godine sa novim načinom nabavke i finansiranja“, upozorava on.

 

„Pacijenti su pozivani po protokolu telefonom, ali je veći odziv bio kod onih koji su saznali iz medija ili od rođaka i komšija da se sprovodi testiranje pa su samostalno dolazili i tražili da se i oni ispitaju. Takođe smo i pri redovnom radu u ordinacijama, delili agitke u kojima je objašnjen značaj ovog Nacionalnog programa, i kome treba da se jave radi testiranja. Samo testiranje je besplatno“, objašnjava proceduru pozivanja pacijenata na preglede.