Terapija lepotom i bojama

Na 11. likovnoj koloniji okupilo se deset slikara koji su stvorili nova dela za jedinstvenu galeriju umetnosti i zdravlja. Po oceni Srete Bošnjaka ovo je u ovom času, jedna od najboljih likovnih kolonija u Srbiji

Izložbom radova nastalih na 11. likovnoj koloniji “Banja Koviljača 2010” sutra će  u Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju biti završeno još jedno uspešno druženje slikarskih majstora. Tada će biti predstavljeno ono što je deset slikara uradilo tokom sedmodnevnog druženja, od  30. januara  do 6. februara, pod svodovima renomirane zdravstvene ustanove koja po 11. put organizuje ovu manifestaciju.

Ova likovna kolonija već godinama  okuplja istaknuta imena srpskog slikarstva. Majstori  boja i poteza rade dok pacijenti mogu da zastanu i vide kako nastaju umetničke slike,  od skice ili crteža do gotovog  dela, a znatiželjni ponešto i upitaju.

– Prvi put sam na ovoj koloniji koja je stvarno jedinstvena. Oduševljen sam uslovima rada koji su idealni, imamo sve što slikarima treba. Domaćini su predivni, a svi se slažemo da čistiju i uređeniju ustanovu nismo videli. Inspiracija je velika tako da istovremeno radim nekoliko slika – kaže Dragan Đorđević, slikar iz Kovina, i dodaje da je pre četiri decenije  bio u Koviljači u kojoj je danas vidljiv ogroman napredak.

Pored njega slika i mr Drago Simić koji je redovni učesnik svakog slikarskog okupljanja u Koviljači. U poslednje dve godine selektor kolonije mr Snežana Nešković-Simić koja kaže da su ovogodišnji učesnici uglavnom prvi put u Koviljači.

– Prilikom biranja slikara nastojala sam da budu različiti, ne samo generacijski, već po slikarskoj poetici. Važno je i da dela koja ostaju u ovoj ustanovi budu različita. Kolonija je jedinstvena zato što se održava u prostoru bolnice gde pacijenti mogu videti proces nastajanja umetničkih dela i uživati u radu slikara.  Ako ih to podstakne na pozitivno razmišljanje i olakša bolničke dane, onda smo uspeli, a mislim da jesmo. Slike posle izložbe nastavljaju život po hodnicima i sobama, na svojevrsnoj neprekidnoj izložbi – kaže ona.

Među slikarima je i istoričar umetnosti i likovni kritičar  Sreto Bošnjak koji je otvorio i ovogodišnju  izložbu.

– Kao kritičar pratim koloniju i ona je jedna zaista važna kulturno-umetnička manifestacija. Bez obzira na to što se održava u bolnici, ima sve kvalitete jednog kulturnog događaja. Slikari u ovoj atmosferi lečenja prave i svojevrsno duhovno lečenje, njihove slike su za bolesnike nov doživljaj i verovatno doprinose boljem učinku terapija. Ovi slikari koji su došli na koloniju nose jedan novi zvuk likovne umetnosti, donose novu dimenziju u likovnom jeziku i što je najvažnije to pokazuju na najbolji mogući način. Svi su daroviti, imaju jake biografije i kolonija će biti značajan kulturni i umetnički doživljaj. Verujem da je u ovom času ovo jedna od najboljih likovnih kolonija za koje znam u Srbiji – kaže za LN Bošnjak.

Prema rečima člana Upravnog odbora Specijalne bolnice zaduženog za kulturu Zorana Tošića, do sada je na likovnoj koloniji u ovoj ustanovi bilo blizu sto slikara iz Srbije i okruženja koji su ostavili više od 200 umetničkih dela.

– Ustanova raspolaže bogatim fondom slika koji zovemo Galerija umetnosti i zdravlja, kakvu nema nijedna bolnica u Srbiji. Ovu koloniju od prethodnih izdvaja što je sa slikarima i umetnički fotograf Branislav Backović, čija je izložba “Slike života” je otvorena na početku kolonije, a koji  fotografijom beleži rad umetnika –  kaže on.

Hladan, snežni februar slikari su još jednom svima u  Specijalnoj bolnici  ulepšali svojim delima, i pacijentima uz lekarske terapije dodali i koktel boja i lepote, jer se u ovoj ustanovi već odavno osim tela leči i duša.
T.M.S