Restriktivni postupak

Tenderska procedura za odabir najpovoljnijeg ponuđača za nabavku, isporuku i ugradnju sistema uređaja za prečišćavanje bunarske vode (fabrika pijaće vode) u Karavukovu je sprovedena u prvoj polovini 2004. godine. – Nakon što je Opštinskoj upravi odobren kredit, Mesna zajednica Karavukovo je donela odluku da se pokrene javna nabavka za odabir najpovoljnijeg ponuđača za izvođenje radova na Adaptaciji (sanaciji) postrojenja za pripremu vode za piće u Karavukovu.

 

Snabdevanje Mesne zajednice Karavukovo vodom za piće vrši se sistemom za vodosnabdevanje kojim upravlja MZ Karavukovo. Sistem vodosnabdevanja sada sadrži dva bunara, postrojenje za pripremu vode za piće, rezervoar za skladištenje vode za piće, hidroforsku stanicu i distributivnu mrežu. Projektovani kapacitet postrojenja je 50 m3/h prečišćene vode. Kao izvor sirove vode koriste se dva bunara, koji se nalaze na lokaciji postrojenja u centru naselja.

 

Današnja konfiguracija postrojenja potiče iz 2007. godine kada je završena izgradnja postrojenja.

 

Postrojenje za pripremu vode za piće u Karavukovu je izgrađeno u periodu od 2003. do 2006. godine, tehnički pregled je izvršen juna 2007. godine. Tenderska dokumentacija za I fazu izgradnje postrojenja za prečišćavanje pitke vode, na osnovu koje je izvršena isporuka i ugradnja sistema za prečišćavanje, zahtevala je da se podzemna voda dovede do kvaliteta koji će odgovarati Pravilniku o higijenskoj ispravnosti vode za piće (Sl.list SRJ, 42/98) po svim parametrima, izuzev po elektroprovodljivosti. Istom dokumentacijom je traženo da se ukupna tvrdoća svede na oko 150dH.

 

Postrojenje je izgrađeno na bazi Tehnološkog rešenja prečišćavanja bunarske vode definisanog u Tehnološkom projektu ,,Postrojenje za pripremu higijenski ispravne vode za piće’’ od juna 2002. godine, urađenog od strane EnviroTeh Agencija za ekologiju iz Kikinde; Glavnog projekta postrojenja za prečišćavanje pitke vode (PPPV) u Karavukovu sa pratećim objektima od juna 2002., urađenog od strane HIDING Agencija za projektovanje i inženjering u građevinarstvu iz Novog Sada; Glavnog projekta elektroenergetske instalacije od oktobra 2003., urađenog od strane ALFA Biro za projektovanje i inženjering iz Novog Sada; Glavnog projekta gromobranske instalacije od oktobra 2003., urađenog od strane ALFA Biro za projektovanje i inženjering iz Novog Sada i Odobrenja za građenje broj 351-202-/2002-04 od 29.10.2002.

 

Tenderska procedura za odabir najpovoljnijeg ponuđača za nabavku, isporuku i ugradnju sistema uređaja za prečišćavanje bunarske vode (fabrika pijaće vode) u Karavukovu je sprovedena u prvoj polovini 2004.godine.

 

U junu 2007. godine Komisija za tehnički prijem izvedenih radova je konstatovala da su građevinski i mašinski radovi izvedeni u skladu sa projektno-tehničkom dokumentacijom i da nema odstupanja od iste. Komisija je zaključkom iz Zapisnika o tehničkom pregledu dala Investitoru i Izvođačima rok od 30 dana kako bi ispravili primedbe konstatovane u Zapisniku, te da nakon toga o tome izveste Komisiju za tehnički pregled, kako bi ista mogla izdati pozitivan nalaz za prvu fazu izgradnje postrojenja za preradu pitke vode na vodozahvatu u Karavukovu.

 

Primedbe Komisije za tehnički prijem izvedenih radova su se odnosile na tehnološki deo projekta. Naime, tehnološkim projektom je predviđeno da prečišćena voda mora da odgovara Pravilniku o higijenskoj ispravnosti vode po svim hemijskim i biološkim parametrima, izuzev po ukupnoj mineralizaciji izraženoj preko elektroprovodljivosti. U izveštaju o ispitivanju uzorka vode za piće, izdatim od strane Instituta za zaštitu zdravlja iz Novog Sada, Sektora za higijenu i zaštitu životne sredine, Odeljenja laboratorijskih službi od 31.10.2006. godine navedeno je da dostavljeni uzorak ne odgovara zahtevima iz odredbi Zakona o zdravstvenoj ispravnosti životnih namirnica i predmeta opšte upotrebe i Pravilnika o higijenskoj ispravnosti vode za piće zbog nalaza povećanog ukupnog broja aerobnih mezofilnih mikroorganizama, nalaza povećane koncentracije natrijuma i povećane elektroprovodljivosti dostavljenog uzorka vode za piće. Time je praktično konstatovano da tehnološko rešenje prve faze postrojenja za preradu pijaće vode u Karavukovu nije rešilo projektom date parametre. Pored toga, Komisija je konstatovala i sledeće: nije izvršeno geodetsko snimanje predmetnog objekta i podzemnih instalacija; nije prikazan glavni projekat električne instalacije postrojenja za prečišćavanje vode; nije prikazana tehnička kontrola projekta gromobranskih instalacija; stručni nalaz ispitivanja električnih instalacija ne sadrži kompletno ispitivanje (ispitivanje rađeno samo na jednom mestu, nema ispitivanja automatskog isključenja napona), nije overeno, a isto lice se vodi kao izvođač i vršilac merenja; nije prikazan stručni nalaz gromobranske instalacije.

 

U toku eksploatacije postrojenja u Karavukovu, vršenjem analiza prečišćene vode konstatovano je da se javlja povećana elektroprovodljivost kao posledica visoke mineralizacije vode i povećan sadržaj natrijuma u odnosu na vrednosti MDK iz Pravilnika i da se pojavljuju mikroorganizmi u distribucionom sistemu i nakon pripreme vode. Iz analiza se takođe vidi da ukupna tvrdoća varira u širokom dijapazonu vrednosti.

 

Iz navedenog se vidi da je na kraju 1. faze Investitor dobio postrojenje koje nije zadovoljavalo zakonske norme za higijenski ispravnu vodu za piće. U narednom periodu Izvođač radova nije otklonio uočene nedostatke. Zbog prethodno navedenog doneta je odluka da se izvrši sanacija postrojenja za pripremu vode u Karavukovu, kako bi bili ispunjeni svi zahtevi Pravilnika o higijenskoj ispravnosti vode za piće (Sl.list SRJ, 42/98) i kako bi postrojenje nesmetano funkcionisalo u automatskom režimu rada.

 

U drugoj polovini 2008. godine Opštinska uprava je angažovala stručnjake sa Departmana za hemiju Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu koji su izvršili uvid u stanje realizovane instalacije i izvršili seriju laboratorijskih ispitivanja sirove i prerađene vode, kako bi se sagledale mogućnosti i definisala tehnologija tretmana vode koja bi dala rezultat koji će biti u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj ispravnosti životnih namirnica i predmeta opšte upotrebe i Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće. Uporedo sa tim aktivnostima tekla je i procedura po kojoj je Opštinska uprava trebalo da se kreditno zaduži, između ostalog i za realizaciju projekta Adaptacije (sanacije) postrojenja za pripremu vode za piće u Karavukovu.

 

Nakon što je Opštinskoj upravi odobren kredit, Mesna zajednica Karavukovo je donela odluku da se pokrene javna nabavka za odabir najpovoljnijeg ponuđača za izvođenje radova na Adaptaciji (sanaciji) postrojenja za pripremu vode za piće u Karavukovu. Najvažniji deo tenderske procedure je bilo definisanje tehničkih specifikacija, varijantnih rešenja i raspodela pondera prema optimalnim tehno-ekonomskim parametrima ponude. Taj deo posla je odrađen na Departmanu za hemiju, a kako je trebalo da se što pre uđe u realizaciju investicije, Komisija za sprovođenje javne nabavke je odlučila da se ide sa restriktivnim postupkom javne nabavke velike vrednosti.

 

Pri tome je korišteno obaveštenje o ustanovljavanju kvalifikacija Fonda za kapitalna ulaganja AP Vojvodine od 10.09.2007. godine koje sadrži listu kandidata za javnu nabavku za izvođenje radova – građenja, rekonstrukcije, dogradnje, adaptacije i sanacije u oblasti komunalne hidrotehnike i oblasti vodoprivrede. Pomenuta lista sadrži nazive 32 firme koje su, prema kriterijumu Fonda za kapitalna ulaganja AP Vojvodine stekle status kandidata za drugu fazu restriktivnog postupka za predmetne radove.

 

Svim kandidatima koji su se kvalifikovali u 1. fazi restriktivnog postupka kod Fonda za kapitalna ulaganja AP Vojvodine ( 32 firme) je poslata Konkursna dokumentacija i poziv za učešće u 2. fazi restriktivnog postupka za javnu nabavku Adaptacije (sanacije) postrojenja za pripremu vode za piće u Karavukovu. Nakon završetka tenderske procedure za izvođenje radova je odabrana firma „Tehnomag Term“ iz Novog Sada.

 

Tehnički zadatak adaptacije (sanacije) postrojenja za pripremu vode za piće u Karavukovu sastojao se u tome da se proces prečišćavanja prilagoditi i dopuniti opremom kako bi se  ispunili tehničko-tehnološki zahtevi za kvalitet vode za piće. Potrebno je predvideti optimalnu automatizaciju postojećeg i dograđenog dela.

 

Zadatak adaptacije (sanacije) postojećeg postrojenja je da se svede vrednost ukupne tvrdoće sa prosečne vrednosti od 36.5 °dH na ≤15 °dH. Po uklanjanju rastvorenih materija potrebno je izvršiti stabilizaciju vode.

 

S obzirom na kvalitet podzemne vode (izuzetno visoka tvrdoća i visok alkalitet) i vodeći računa o sadržaju postojećeg postrojenja, uklanjanje viška rastvorenih materija i tvrdoće vode trebalo je uraditi na jedan od sledećih načina:

 

 

  1. Postupak sa krečom u klariflokulatoru sa internom recirkulacijom mulja
  2. Postupak sa jonoizmenjivačkim filterima
  3. Postupak sa membranskim procesom

 

 

Posebno je trebalo voditi računa da se predloženim rešenjem izvrši tehnička i ekonomska optimizacija postojećeg načina prečišćavanja vode na postrojenju uz uvođenje automatizacije rada kompletnog postrojenja.

 

Javna nabavka je pokazala da je tehnoekonomski najpovoljniji postupak sa jonoizmenjivačkim filterima.

Sama realizacija investicije je započeta u leto 2009. godine i još uvek nije završena.