Odziv građana smanjuje rizik od bolesti

Besplatan test zdravih građana na nevidljivo krvarenje otklanja učestalost obolevanja i ranijeg umiranja od raka debelog creva. Ne čekajući poziv test se može zatražiti od izabranog lekara, istakla je prof. dr Biljana Mijović, direktorka užičkog Zavoda za javno zdravlje

 

Ministarstvo zdravlja i mreža zavoda za javno zdravlje krajem prošle godine počeli su sa organizovanim skriningom na rak debelog creva, dojke i grlića materice. Na području Zlatiborskog okruga sprovodi se skrining, odnosno rano otkrivanje raka debelog creva u domovima zdravlja u Požegi i Kosjeriću u saradnji sa Opštom bolnicom Užice. Očekuje se i početak skrininga u Užicu radi otkrivanja tumora u što ranijoj fazi.

 

Rak debelog creva je jedan od najučestalijih i kod muškaraca je na trećem a kod žena na drugom mestu po oboljevanju. Po podacima iz 2010.godine u Zlatiborskom okrugu registrovano je 107 obolelih muškaraca i 64 žene. A u poslednjih 10 godina karakteristično je da oko 30 odsto građana dolazilo u fazi kada tumor može da se leči, dok je oko 20 odsto pacijenata već imalo metastaze.

 

U Kosjeriću i Požegi je već krenuo skrining za zdrave građane koji imaju zdravstveno osiguranje i na konferenciji za medije u užičkom Zavodu za javno zdravlje je još jednom upućen apel da je veoma važno da se odazovu na test.

 

– Poenta je da poboljšamo odziv građana jer samo tako možemo doći i do dobrih rezultata. Praksa je da se tumori otkrivaju kod ljudi koji manje vode računa o svom zdravlju pa na primeru Požege imamo da su takvi i odbili da učestvuju u skriningu, navela je prof.dr Biljana Mijović, direktorka Zavoda za javno zdravlje Užice. Zato je neophodno da odziv bude oko 75 odsto građana. Zato smo se i odlučili na kampanju kako bi što više građana učestvovalo u skriningu.

 

Dr Vera Matović, direktorka Doma zdravlja Požega istakla je značaj što je ova opština izabrana da se u njoj sprovodi skrining i da im je konstantno potrebna promocija ove akcije zbog zdravlja stanovništva.

 

-Za prvih sedam meseci ove godine situacija se poboljšala jer je procentualno odziv bio veći nego u decembru prošle godine. U momentu kada su pozvani na skrining oni su nama prioritetni pacijenti i istog dana su obavešteni o rezultatu nalaza, a po potrebi sestre im zakazuju pregled u užičkoj bolnici, precizirala je dr Matović Dr Dubravka Papić Damjanović, zamenik direktora užičke bolnice i koordinator za sprovođenje skrininga rekla je da Opšta bolnice Užice učestvuje u sprovođenju skrininga jer se tu rade kolonoskopije pacijentima koji su upućeni iz domova zdravlja.

 

-Organizovano je zakazivanje pacijenata i u kabinetu za kolonoskopiju postoje dva termina sedmično koja su odvojena samo za pacijente iz skrininga. A od početka juna kada je u užičkoj bolnici nabavljena oprema za polipektomiju aktivno se radi na skriningu debelog creva. Program realizuju stručnjaci sa višegodišnjim iskustvom, istakla je dr Damjanović.

 

Skrining zahteva obučenost velikog broja stručnjaka, kao i opremu na čemu se u Užicu puno radilo tako da se u skorije vreme očekuje početak skrininga za koji su već stvoreni uslovi.