Minićevo sve bliže – Minićevu

Ogroman novac odlazi na Staru planinu i u gradsko područje, a Minićevo ne dobija ni crkavicu – tvrde u ovoj mesnoj zajednici sa devetnaest sela. Traže decentralizaciju lokalne vlasti, ravnomeran razvoj cele opštine i veću kontrolu troškova budžeta najavljujući i mogućnost otcepljenja ukoliko i dalje budu ignorisani njihovi zahtevi

 

Opština Knjaževac je oduvek vezana za Beograd, tako da decentralizacija nije nimalo lak proces. To je istina koja traje decenijama bez obzira na to koja je politička opcija na vlasti. Danas je taj spoj možda i najviše upečatljiv jer mnogi projekti, subvencije, davanja za otvaranje novih radnih mesta, naprosto ne mogu bez ministarstava i Republike. Ovaj siromašni kraj sve nade polaže u turizam i poljoprivredu, u grane koje podstiče Vlada Srbije i od kojih se, s pravom, puno očekuje. Prvi rezultati su već vidljivi. Hotel i skijališta sa prvom gondolom u Srbiji na Jabučkom ravništu, na Staroj planini, građeni su državnim parama uz pomoć lokalne samouprave i od tog opredeljenja neće se još dugo odustati. No, nadležnosti koje prelaze sa državnih organa na lokalnu samoupravu, kao i više novca od doprinosa zaposlenih i ostale pogodnosti lagano udaljuju i ovu opštinu od Beograda, tako da je i već čuvena debeogradizacija – ipak – stigla, doduše na mala vrata. Veruje se sporije nego u drugim delovima zemlje baš zbog činjenice da je Knjaževac, nekada među industrijski najrazvijenijim opštinama, danas siromašna sredina koja bez pomoći i strateških razvojnih planova države ne bi mogla da krene ni korak napred.

 

Kad se politika umeša

 

Na drugoj strani, pojavljuje se – neočekivano – i decentralizacija većih mesta od opštinskog centra. Na primer, varošica Minićevo sa okolnih 19 sela, nekada opštinsko mesto u srezu Zaječar, danas sve jače zahteva da ponovo dobije status opštine. Nije malo ni razloga za tako nešto važno, mada se, očevidno je, umešala i politika. Na poslednjim izborima, mimo očekivanja, ubedljivu pobedu izborio je Dinkićev URS koji je lako sa DS i manjim partijama ustrojio novu vlast. SPS i SNS ostali su da čekaju prekomponovanje i dogovor u vrhu. Ne mire se lako, pogotovu SPS koji je, donedavno, zajedno sa DS čvrsto držao sve konce vlasti. U Minićevu i okolini tradicionalno je SPS pobeđivao i niko ne spori da su pristalice “crvenih” u tom kraju u većini. Aktuelna vlast im ne odgovara, što, izgleda, mnogo ne zanima predsednika opštine Milana Đokića i njegove saradnike.

 

– Otkako je Đokić (URS, raniji državni sekretar u NIP) predsednik, ne mogu da dođem do rukovodstva kako bismo se dogovorili o prevazilaženju gorućih problema. Kako to da se shvati? Tražio sam razgovor i u pismenoj formi. Ne dolaze u Minićevo ni na svetkovine, niti ih, čini se, uopšte interesujemo, jer smo drugačijeg političkog raspoloženja. Smatramo da to nije dobro, jer mi nećemo menjati partije kao neki košulje, mi smo takvi kakvi jesmo, a imamo čime i da se ponosimo. Nama je svejedno, možemo opet da budemo pri Zaječaru, ali, ako nas i dalje budu ignorisali u našem Knjaževcu, sve ćemo učiniti da se osamostalimo – kaže Slavoljub Milanović, predsednik Mesne zajednice Minićevo.

 

Pare idu na Staru planinu

 

Opštinari iz Knjaževca, posredstvom medija, odgovaraju da ih treba pustiti da rade i kad dođe vreme, da se vidi kakav je rezultat. Jer, oni su već dosta učinili za razvoj turizma, preporodili su, primerice, Staru planinu, ulažu u Banjicu, vratiće nekadašnje pogone i fabrike, dovešće strane investitore.

 

– Mnogo je problema, moramo sačiniti prioritete. Previše je nezaposlenih, mladih najviše. Moramo najpre da vratimo u život kombinat “Džervin”, fabrike IMT, “Džersi”, “Branku Dinić”. Tu se “kriju” stotine radnih mesta. Investiramo u voćarstvo, podižemo infrastrukturu na viši nivo, čekaju nas projekti zdrave hrane, domaće radinosti, novi objekti u turizmu… Nećemo izneveriti očekivanja građana – decidiran je Milan Đokić napominjući da mu je poznato da se i Minićevo “kandiduje” za investicije u turizmu, jer postoje resursi.

 

Slavoljub Milanović naglašava da je upravo u tome i nevolja, jer ogroman novac odlazi na Staru planinu i u gradsko područje, a Minićevo ne dobija ni crkavicu. Snalaze se kako znaju i umeju. Pre neki dan Mesna zajednica je dobila donaciju i opremila učionice osnovne škole. Sami su finansirali dokumentarni film o selu i narodnom heroju Milunu Miniću po kome je mesto dobilo ime, izgradili su deponiju za otpad, uredili centar sela…

 

Ipak – više para od države

 

– I to je razlog što hoćemo da se decentralizujemo od Knjaževca ili odvojimo ako ne može drugačije. Gde je novac što se sliva u opštinsku kasu zahvaljujući novim zakonima i propisima najdirektnije vezanim za decentralizaciju vlasti? Ovde ga niko ne vidi, neka nam bar kažu. Nije država potegla decentralizaciju samo zbog njih, nego i nas. Nećemo takvu politiku u kojoj gubimo umesto da dobijamo – kaže Petar Milošević.

 

Bez obzira na to kako će se ova priča završiti, knjaževački kraj sada dobija više para iz državne kase, ne mora za sve i svašta da se pita Beograd, mada je ovo tek početak. Jer, ovakva iznemoćala, siromašna, planinska mesta, sa uništenom privredom, ne mogu bez snažnije veze sa državom koja bi, u narednom vremenu, najpre zakonskim regulativama, mogla  i  više da pomogne. Novac dobijen na taj način, smatra se, najviše bi odlazio, kao i u poslednje vreme, na razvoj infrastrukture.

 

Nego, ovaj vekovni grad i “srpska Venecija” sa tri reke i 12 mostova, ne pamti vreme kad socijalisti (od osnivanja) nisu vladali, sad se valjda navikava i na takvu, ne bi se reklo negativnu atmosferu. A što se Minićeva tiče, ono će, kao i uvek u dugoj istoriji, živeti sa svojim gorštacima i starosedeocima bez obzira na to ko i kako vladao.

 

– Tvrd je ovaj narod, trpi, ali kad pukne trpilo, onda ne valja – izreče se Slavoljub Milanović, u narodu poznat po nadimku Barbul.