Mamografijom u preventivu najčešće ženske maligne bolesti

U Srbiji se u toku godine otkrije oko 4.000 novih slučajeva obolelih od raka dojke što predstavlja četvrtinu svih malignih bolesti kod žena. Nažalost, godišnje oko 1.600 slučajeva se završava smrtnim ishodom što čini čak 18% svih smrtnosti od karcinoma

 

Projektom “ Skrining – korak ispred bolesti“, članice Poslovnog udruženja asocijacije nezavisnih lokalnih medija “Lokal pres“  podržavaju Nacionalni program za borbu protiv raka Republike Srbije i uz  saradnju Kancelarije za skrining daju svoj doprinos postizanju što boljih rezultata u lokalnim sredinama.

 

Nacionalni Program ranog otkrivanja karcinoma dojke, koji je usvojen i stupio na snagu tokom avgusta 2013. godine  avgusta, obuhvata niz aktivnosti na  sprovođenju zdravstvene zaštite u cilju unapređenja zdravlja, smanjenja smrtnosti od raka dojke i poboljšanja kvaliteta života žena.

 

Rak dojke predstavlja najčešće maligno oboljenje kod žena u celom svetu. Samo u 2010.godini u svetu je registrovano  1,4 miliona novih slučajeva karcinoma dojke i nažalost preko 450.000 smrtnih ishoda. Prema dostupnim podacima, svaka tri minuta se kod jedne žene u svetu otkrije karcinom dojke, a svaka osma žena u svom životnom veku oboli od ove bolesti. U većini zemalja rak dojke je u stalnom porastu, a u Srbiji je jedan od najčešćih uzroka prevremene smrtnosti  žena.

 

Statistika upozorava na ozbiljnost ovog problema, naročito kada su u pitanju starosna dob žene od 55 do 70. godine života. U Srbiji se u toku godine otkrije oko 4.000 novih slučajeva obolelih od raka dojke što predstavlja četvrtinu svih malignih bolesti kod žena. Nažalost, godišnje oko 1.600  slučajeva se završava smrtnim ishodom što čini čak 18% svih smrtnosti od karcinoma.

 

– Stopa smrtnosti od karcinoma dojke u velikoj meri zavisi od uspešnosti sprovođenja preventivnih programa. Promocija preventivnih aktivnosti i socijalna mobilizacija celog društva kroz multisektorsku saradnju predstavljaju jako bitan segment skretanja pažnje na prevenciju i rano otkrivanje karcinoma dojke u cilju uspešnijeg lečenja, podizanja kvaliteta života žena obolelih od raka dojke, do potpunog izlečenja – kaže  dr Ljiljana Lazić, koordinator za skrining karcinoma dojke pri Kancelariji za skrining.

 

Tokom 2013. godine započelo je sprovođenje organizovanog skrininga karcinoma dojke prema Nacionalnom programu, uz podršku i saglasnost Ministarstva zdravlja u 12 domova zdravlja,(DZ Lazarevac, DZ Palilula, DZ Stari grad, DZ Novi Beograd, DZ Zemun, DZ Valjevo, DZ Novi Sad, DZ Senta, DZ Kragujevac, DZ Niš, DZ Subotica i DZ Kraljevo). Koordinaciju sprovođenja skrininga sprovodi Kancelarija za skrining raka pri Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ zajedno sa mrežom instituta i zavoda za javno zdravlje.

 

Prema dostupnim podacima iz svih domova zdravlja koji sprovode organizovani skrining, zaključno sa krajem avgusta ove godine, ukupno je pozvano 36.605 žena što čini 16,3% ciljne populacije, od kojih je 11.314 (31%) prihvatilo poziv i uradilo mamografiju. Procenat pozitivnih mamografskih nalaza je bio 4,45%, a 3,9% žena je pozvano na dalju dijagnostiku.

 

Nažalost, u Srbiji se karcinom dojke otkriva u poodmakloj fazi i to najčešće kada žene same primete promenu. U trenutku postavljanja dijagnoze kod više od polovine žena došlo je do širenja bolesti u regionalne limfne žlezde ili udaljene metastaze. Samo kod oko 30% žena u trenutku postavljanja dijagnoze, rak dojke jeste malih dimenzija, odnosno manji od 2cm.

 

Skrining program predstavlja mamografsko snimanje prividno zdravih žena bez simptoma i znakova karcinoma dojke.

 

Ciljnu populaciju čine žene od 50 do 69 godina života, pri čemu se teži obuhvatu od najmanje 75% ove populacije. Jedan ciklus skrininga karcinoma dojke traje dve godine i predstavlja skrining test mamografijom. Tumačenje mamografskih snimaka je dvostruko, od strane dva nezavisna obučena specijaliste radiologije.

 

Proces skrininga se završava nakon dopunskih procedura koje podrazumevaju ultrazvučni pregled i ciljana mamografska snimanja.

 

Saopštavanje rezultata, određivanje dinamike i sadržaja daljeg praćenja, uključujući i upućivanje na dalju dijagnostiku sprovodi specijalista ginekologije, a u skladu sa preporukom radiologa i Vodičem dobre kliničke prakse za dijagnostikovanje i lečenje karcinoma dojke. Dalje dijagnostičke procedure i praćenje se sprovodi u domovima zdravlja, bolnicama, kliničkim centrima i institutima, dok kontrolu kvaliteta, kao i završnu procenu sprovođenja programa skrininga sprovodi Ministarstvo zdravlja.