Kvantitet je postao strategija

U Galeriji „Elektrika”, 13. februara, otvorena je izložba „Skice!” studenata arhitekture iz Pančeva. Jedan od organizatora izložbe je Marko Salapura, student druge godina Master diplomskih studija Arhitektonskog fakulteta. Učestvovao je na brojnim radionicama, izložbama i projektima gde se bavio pitanjima koja se tiču arhitekture. 

 

Nije siguran šta je to tačno čime će se baviti. Konstatno je zabrinut za svoju budućnost! Trenutno je angažovan na izradi diplomskog rada. Dizajn izložbe pripremio je tim u sastavu: Lidija Slivka, Aleksandar Hrib, Jelena Radonjić, Barbara Cizler, Svetlana Pavković i Marko Salapura. Izlagalo je ukupno 18 studenata svih godina osnovih i diplomskih akademskih studija.

 

pPRESc: Kako se potavlja izložba koja se bavi arhitekturom?

 

M. Salapura: Mi ne znamo da postavljamo izložbe. To se uči. U toku osmišljavanja izložbe promenili smo bezbroj scenarija i mogućih postavki. Pošto je ovo studentska izložba, diskusija se vodila oko toga da li se pokazuju finalni proizvodi. Ovo je sve ono što se pokaže na fakultetu na kraju semestra kad dođe vreme za ocene, dakle Kraj! Ili ćemo prelomiti i postaviti to drugačije? Ako se odulučimo za to drugačije, šta je onda to drugačije? Umesto formalnih zaključaka koji se pokušavaju predstaviti kao jedini mogući i idealni scenariji, odlučili smo da postavimo sve ono što im predhodi. Tada ova izložba postaje izložba ilustracija metoda rada na fakultetu i oko njega, što je trebalo da potencira efemernu i provizornu prirodu onoga što proizvodimo. Dakle nije pitanje šta smo uradili, već kako smo to uradili! Skice nastale tokom rada su se odmah pojavile kao idealne i upecali smo se za njih. Osećali smo da one pokazuju nestalnu prirodu rada na formalizacijama prostornih strategija.

 

• Prilikom pripremanja izložbe odlučili ste se da kvantitet bude presudan faktor za njeno postavljanje. Kvalitet se našao u drugom planu. Kako je do toga došlo?

 

– Odluka je bila da neće biti selekcije. Svi studenti iz Pančeva koji žele mogu da učestvuju. Mogu da postave onoliko radova koliko žele. Kvalitet radova neće biti vrednovan, sve ide na zid! Kvantitet je postao strategija za strukturu nestalnog sadržaja. Ovo je kvalitetan stav!

 

• Koliko je to što se prikazali drugačije od onoga što radite na fakultetu?

 

– Nimalo! Stav je ne veruj nikome! Ovo radim i na fakultetu, što znači da se dosta nerviram, nerviram druge, ali sam uvek zadovoljan rezultatima. Ova izložba i nije izložba, a i na fakultetu nikad ne dajem ono što mi traže, tako da je model identičan. Isto tako na fakultetu nas uče timskom radu, a ova izložba, što je jako bitno, predstavlja proizvod jednog tima.

 

• U gradu su se decnijama unazad održavali raznovrsni okrugli stolovi i savetovanja na kojim su presudnu reč imale arhitekte i urbanisti. I ovo je neka vrsta malog arhitektonskog skupa. Koja je svrha ovakvog okupljanja?

 

– „Skice!” je zamišljena kao godišnja izložba studenata iz Pančeva, koja ima ambiciju da postane lokalna platforma za razmenu ideja i upoznavanje sadašnjih studenata, ljudi iz struke i građanstva koje je zainteresovano za arhitekturu. Arhitekte i njihova profesija doživljavaju čini se neprestanu transformaciju. Ovo je profesija koja je prilično nestabilna, iako će vam arhitekte to demantovati. Često se čuje kako ova profesija ima moć da menja društvo. Ja i dalje ne razumem kako to.