Knić: Skrining mora biti efikasniji

Skrining program za rano otkrivanje raka debelog creva u Domu zdravlja u Kniću, naišao je na dobar odziv građana ali i na probleme u sprovođenju.

 

Dom zdravlja “Danica i Kosta Šamanović” u Kniću jedan je od devetnaest Domova zdravlja u kojima se sprovodi Nacionalni skrining program za rano otkrivanje raka debelog creva.

 

Shodno opremljenosti i mogućnostima Doma zdravlja u Kniću, u ovoj zdravstvenoj ustanovi se trenutno sprovodi samo skrining za rano otkrivanje raka debelog creva. U razgovoru za Šumadijapress, dr Ivana Đorović objašnjava kakvi su rezultati i kolika je važnost sprovođenja skrining programa u ovoj šumadijskoj opštini.

 

Nacionalni skrining program omasovio je i omogućio organizovane preglede, što je ujedno i povećalo procenat onih kojima je rak otkriven u ranoj fazi. Pre organizovanog skrininga postojao je  samo tzv. oportuni skrining, koji je podrazumevao pregled od strane izabranog lekara na inicijativu samog pacijenta – kaže doktorka Đorović naglašavajući izuzetan značaj skrininga za rano otkrivanje raka.

 

Prema njenim rečima, ciljna populacija su osiguranici starosti od 50 do 69 godina. Osiguranici se, u okviru ove starosne grupe, pozivaju telefonom i zakazuje im se poseta izabranom lekaru, koji daje uputstva za uzorkovanje stolice. Nakon toga se uzorak prosleđuje laboratorijskom tehničaru koji obavlja FOB test (Fecal Occult Blood Test).

 

U periodu od 27.05. od 10.10.2013. pozvano je 418 osiguranika sa teritorije opštine Knić, od kojih se odazvalo 200, odnosno 47 procenata. Od urađenih 200 FOB tekstova, samo jedan je bio pozitivan. Međutim, tako dobar rezultat nije u potpunosti merodavan za procenu opšte slike.

 

Usled nedostatka testova odnosno prekida u kontinuitetu dostavljanja testova, broj pozitivnih testova je znatno manji od onog koji je bio prvobitno očekivan. Osim toga, medijska kampanja i preventivne aktivnosti u lokalnoj zajednici nisu sprovedeni u punom obimu, zbog nejasnoća o budućnosti skrininga. Sve navedeno je razlog nezadovoljavajućeg odziva osiguranika – objašnjava dr Đorović.

 

Pre Nacionalnog programa skrininga, u Domu zdravlja bio je pilotiran projekat za rano otkrivanje raka debelog creva, koji se sprovodio u okviru saradnje Ministarstva zdravlja na projektu DILS (Pružanje unapređenih usluga na lokalnom nivou) i projekta “Podrška uvođenju Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka u Srbiji”, finasiranog od strane Evropske unije. Tim projektom, u periodu od 01.08 do 31.12.2012. godine, bilo je obuhvaćeno 636 osigranika. Broj osiguranika koji se odazvao skriningu bio je 439 ili 69 odsto.

 

Zaposleni poseduju znanje, volju kao i dobre organizacione sposobnosti, a pacijenti sve veću posvećenost svom zdravlju. Ostaje još da odgovarajuće institucije nađu rešenje za još efikasnije sprovođenje skrininga – zaključila je dr Ivana Đorović.