Iz očaja do zvezda!

Činjenica da nije uspeo da nađe posao u struci pošto je završio fakultet naterala ga je da razmišlja o alternativi. Sviranje gitare iz hobija pretvorilo se u istraživanje kako se taj istrument pravi, a izrada žičanih istrumenata će, prema svemu sudeći, biti buduće životno opredeljenje Vladice Deljanina. U tome mu je, kako je naveo, pripomogao i program obuke za početnike u biznisu kroz koji je prošao početkom godine

 

Vladica DeljaninIako je po struci diplomirani geograf turizmolog odlučio je da počne da se bavi izradom žičanih muzičkih instrumenata, pre svega gitara.  Vladica Deljanin, tridesetogodišnjak iz Brusa, ispričao je za “Grad” da je na ideju da se bavi tim poslom došao iz – očaja.

 

– Nakon što sam završio fakultet shvatio sam da, iako sam bio jedan od najboljih studenata u generaciji, u svojoj struci definitivno ne mogu da uradim ništa i zbog toga sam bio očajan. Iz mog takvog raspoloženja počelo je razmišljanje šta bi mogao da uradim sa resursima koje sam imao. Prelomni trenutak je bio kada sam  2007. godine shvatio da nemam ni sto evra u dzepu da odem u posetu kod poznanice u Grčku, iako bi to bio jedini trošak koji bih imao. Tada sam  odlčio da oko svoje ideje okupim ljude za koje sam znao da će sa mnom od toga moći da naparave održivi biznis ispričao je Deljanin.

 

Objašnjavajući kako je došao baš do ideje za izradu akustičnih, elektroakustičnih i električno pojačanih žičanih muzičkih instrumenata on je kazao da od srednje škole svira klasičnu gitaru iz hobija te da mu je bio potreban instrument na kome bi svirao. Istovremeno kvalitetnu gitaru, koja košta oko dve hiljade evra, nije mogao sebi da priušti.

 

– Dve godine sam prikupljao informacije o tome od čega se prave gitare, o tipovima konstrukcija, finiša, izboru drveta, hardveru, odnosno delovima od metala – čivijama, kobilici, elektronici. Vremenom se to pretvorilo u ljubav prema izradi tog instrumenta. U tu priču sam uključio svoje prijatelje, visokoobrazovane ljude različitih struka, poput akademskog slikara, vajara, mašinskog inžinjera, elektroničara, šumara, a angažovao sam  i stolara. Istovremeno imam i prirodni resurs, dedinu šumu iz koje nabavljam građu – hrast i divlju trešnju – ispričao je Deljanin.

 

Vredan rad na sprovođenju ove neobične ideje u delo se isplatio jer je urađen prototip buduće serijske proizvodnje, kako se naš sagovornik nada, svetski poznate i prizante gitare. Prvi primerak je već prodat jednom muzičaru iz Norveške, po tržišnoj ceni.

 

Inovativnost ovog proizvoda se, prema Deljaninovim rečima, ogleda u tome što je proizvod napravljen od materijala, od domaćeg drveta, koje niko ne koristi u toj proizvodnji, a rezultati su iznenađujući, jer je dobijen instrument vrhunskih tonskih karakteristika.

 

Sledeći presudan korak u njegovoj “preduzetničkoj” karijeri bio je poziv za obuku za početnike u biznisu, koji je početkom godine objavila norveška organizacija BIP (Business innovatio programs).

 

– Tada je počela i saradnja sa kruševačkim Regionalnim centrom za razvoj malih i srednjih preduzeća. Sonja Jevremović, koja je zajedno sa Sanjom Nikolić bila trener na tim obukama,  je svima nama bila veoma bitna jer je kao dobre prepoznala naše ideje – kazao je on.

 

Prvi utisak koji je imao kada je prošao selekciju i došao na obuku, a slušajući druge kolege i njihove poslovne ideje, je bio da je “debelo zalutao”.

 

– Njihove ideje su zaista bile primerene programu malih biznisa, lokalnih tržišta, dok je naša ideja globalno orijentisana.  Na fakultetu sam naučen da domaće resurse prodajem inostranstvu. Konkretno u ovom poslu kojim sam odlučio da se bavim  tržište Srbije je malo. Ipak, trudićemo se da svoj proizvod ponudimo domaćem kupcu po vrlo atraktivnoj ceni. Za mene je pomenuti program bio veoma bitan jer mi je omogućio da testiram svoju poslovnu ideju, sagledam  da li je održiva. Veoma je bitno to što je kruševački Regionalni centar nakon završene petodnevne obuke nastavio da prati naš razvoj i rad – obajsnio je on.

 

Usledilo je održavanje prvog regionalnog sajma preduzetništva u Nišu, gde je Deljanin nastupio sa svojom poslovnom idejom, odnosno firmom Deljanin & Co” koja je u osnivanju i osvojio nagradu u kategoriji najinovativniji proizvod te odlazak na Me|unarodni sajam predzuetništva Biznis baza i osvajanje srebrne medalje Nikola Tesla za gitaru stari hrast.

 

Sonja Jevremović, saradnica za biznis i informacije u kruševačkom Regionalnom centru za razvoj malih i srednjih preduzeća, koja je držala obuke u pomenutom programu i bila glavni organizator nastupa naših mladih preduzetnika u Nišu, podsetila je da su u okviru projekta “Razvoj omladinskog preduzetništva u Srbiji” realizovana tri kruga petodnevnih obuka za početnike.

 

– U kruševačkom Regionalnom centru obuka je održana za 60-tak polaznika, a u Srbiji je ovim programom obuhvaćeno ukupno 746 mladih od 18 do 35 godina, koji su prošli trening iz oblasti razvoja i testiranja poslovnih planova, izrade biznis plana, informacije o pravnom okviru i proceduri za registraciju te o popunjavanju prijave za kredite za početnikaobjasnila je ona.

 

Dodala je da je od pomenutih 60 ovdašnjih polaznika njih 12 započelo biznis sopstvenim ili sredstvima Fonda za razvoj, te da je na prvom regionalnom sajmu omladinskog predzuetništva u Nišu učestvovalo njih osmoro. Na tom sajmu je ukupno nastupilo 25 izlagača iz pet gradova, a osim Deljanina nagradu je dobila i Ana Pecić, takođe polaznica obuke u ovdašnjem Centru, koja se bavi dizajnom, a nagrađena je za najbolju prezentaciju na sajmu.

 

Na sajmu su se predstavili i Ivan Milićević, koji se bavi izradom svetlećih reklama, Ivan Tijanić, čija je delatnost projektovanje i uređenje zelenih površina, Ivica Milanović, koji osniva školu računara, Danijela Jelić, škola jezika i  centar za obrazovanje i Ana Petrović, koja bi da osnuje plesni i fitnes klub.