Identitetska kulturna revolucija

U subotu 18. decembra u bioskopu „Sutjeska“ celodnevnom akcijom, predstavila se NVO „Identitet“, koja okuplja mlade kreativne ljude koji žive u Čačku. Njihovo okupljanje je reakcija na nedostatak prostora koji bi građanima, a prevashodno mladim ljudima, pružio stvaralačku i intelektualnu slobodu

 

U subotu 18. decembra, dok su se mahom stariji Čačani, okupili povodom proslave Dana grada u Domu kulture, samo 200 metara dalje, naši mladi sugrađani okupili su se da traže rešenje za svoje probleme. Nedavno su Građanske inicijative iz Beograda pokrenule kampanju Otvoreno o javnim prostorima. Cilj ove kampanje je da građani saznaju šta je sve javni prostor, kome pripadaju, čemu služe i kako doći do javnog prostora. Građanske inicijative su samo „kišobran“ za niz lokalnih inicijativa, koje pokušavaju da pronađu prostor za kulturni aktivizam mladih. Desetak mladih ljudi koji čine Identitet su: Sanja Bakračlić, Dušan Cvetić, Đorđe Civrić, Đorđe Milosavljević, Đorđe Grbović, Srđan Jeremić, Igor Pirković, Adam Mudrinić, Goran Kovačić, Boris Bojić, Lazar Glišić i drugi.

 

Svi oni imaju istu ideju, za koju su spremni da istraju, a to je stvaranje nezavisnog, nevladinog i nestranačkog kulturno-umetničkog centra, koji će proširiti kulturnu ponudu grada. Njihovi ciljevi su, promovisanje mladih, neafirmisanih i samosvesnih individua i grupa, koji se svojim radom zalažu za afirmaciju modela alternativne i urbane kulture. Od Lazara Glišića, saznali smo da grupa Identitet, teži iniciranju i razvijanju kritičkog diskursa u društvu i vremenu u kome je svaki oblik kulturnog delovanja određen i utvrđen zakonima, koji su uglavnom suprotni ljudskim potrebama i težnjama. Goran Kovačić je istakao da je cilj ovih mladih kreativnih ljudi, da kroz različite kulturne i umetničke aktivnosti, putem debata, dijaloga, prezentacija i drugih javnih manifestacija, ukažemo, informišemo i omogućimo pluralizam ideja i njihovu koegzistenciju, ostvarivanje kritičke dimenzije, decentralizaciju umetnosti i kulture, jačanje centara nezavisne umetnosti i kulture; ali i ukazivanje na značaj i neophodnost solidarnosti i društvene odgovornosti. U bioskopu Sutjeska, održana je prva javna debata O javnim prostorima, u organizaciji Identiteta. Dobrica Veselinović iz Građanskih inicijativa, istakao je, da se ova kampanja vodi u 160 opština u Srbiji i da su Građanske inicijative zahtevale informacije o javnim prostorima na njihovoj teritoriji.

 

Inteziviraju se kontakti sa opštinskim upravama na razvijanju procedure po kojima će se raspoloživ prostor dodeljivati na korišćenje zainteresovanim udruženjima, ali ravnopravno i neregistrovanim omladinskim grupama, a jedan od mogućih modela je raspisivanje konkursa sa jasnim uslovima i kriterijumima – rekao je Dobrica Veselinović.

 

U okviru kampanje održane su tribine u više gradova Srbije, namenjene omladinskim i drugim grupama kao informacija o tome kako su tekle neke inicijative zagovaranja i borbe za dobijanje prostora u Beogradu, Novom Sadu, Zaječaru (KC Grad, CK 13, Omladinski centar Zaječar). Pored tribine, Identitet je iskoristio priliku, da u prostoru bioskopa, predstavi stvaralaštvo svojih članova, koji se bave fotografijom, grafikom, slikarstvom, grafitima, snimanjem video spotova, muzikom i snimanjem kratkih eksperimentalnih filmova. Kao promo materijal, deljeni su diskovi sa muzikom nove generacije čačanskih bendova (Stondilerosi, Za Dž, Gužva, Anti Dogma, Litter Infectio, NTD, Kanibal Holokaust, Kućna Muzika i Democratic Teror) i sa radovima mladih fotografa, dizajnera, likovnih umetnika.

 

Sve u svemu, više nego dovoljno za prvo predstavljanje, a čini se da građani, posebno oni mlađi, nezadovljni ponudom kulturnih institucija, stvaraju nezavisnu kulturnu i umetničku scenu u gradu. O tome svedoče projekti: KC Lift, Deva, Karusel i sada Identitet.

 

Kulturna revolucija na mala vrata u Čačku, da vidimo i to čudo.