Atomi za mir, energija za sve

Na konkursu Istraživačke stanice Petnica “Energija za budućnost 2009” u konkurenciji učenika više od 400 srednjih škola u Srbiji nagrađena je i Bojana Zajić, učenica kruševačke Gimnazije . “Primena obnovljivih izvora energije postaje jedan od glavnih oslonaca u borbi protiv zagađenja, tako da je ovaj rad apel prevashodno mladima da se aktivno uključe u takve aktivnosti, za dobrobit svih nas i naše planete” – kaže Bojana 

 

Istraživačka stanica Petnica je organizacija koja se profesionalno bavi podrškom i obrazovanjem mladih koji prevazilaze nivo regularnih školskih programa, po čemu je jedinstvena na teritoriji centralne i jugoistočne Evrope. Može se nazvati i svojevrsnom “školom za talente”. Rad u Stanici organizovan je kroz seminare različitih programa i u većinu programa je uključena srednjoškolska populacija učenika.

 

– To je Stanica sa kojom imamo tradicionalno dobru saradnju godinama, i ona se prevashodno bavi otkrivanjem talenata i iniciranjem interesovanja kod dece za naučno istraživački rad, na jedan vrlo popularan i lep način. Veliki broj mladih koji obiđu Petnicu dođu sa novim, izuzetno jakim impulsom da nastave da se bave onim što su u Petnici imali priliku da vide i čuju, i obično oni koji otuda dođu ne ostaju na tome da su bili, videli i vratili se, već i u svojoj sredini rade nešto vezano za to što su tamo videli, da bi se ponovo vraćali tamo i nastavljali rad u kontinuitetu. U sistemu mase dece koju Petnica regrutuje, kasnije se izdvajaju stvarni talenti koji postižu rezultate kako u naučno istraživačkom radu, tako i na takmičenjima, a kasnije i u svojim strukama, jer mnoga od te dece koja su bila talenti u Petnici danas su postigla zavidne profesionalne rezultate – objasnio je Vukman Korać, direktor Gimnazije.

 

Kruševačka Gimnazija tradicionalno podstiče naučno-istraživački rad, za koji je dobila brojna priznanja i nagrade.

 

– Učenici Gimnazije su učestvovali u mnogim istraživačkim aktivnostima, konkurisali na različitim projektima, kako domaćim tako i međunarodnim, svojim istraživačkim radovima osvajali su nagrade iz svih naučnih oblasti, iz prirodnih i društvenih nauka. Učestvovali su na međunarodnim konferencijama u Rumuniji, Izraelu, Nemačkoj, Austriji… – ističe direktor Gimnazije.

 

Mladi istraživači

 

Bojana Zajic sa profesorkom fizike Draganom MilicevicNa konkursu koji je raspisala Istraživačka stanica Petnica “Energija za budućnost 2009” u konkurenciji više od 400 srednjih škola u Srbiji nagrađeno je 10 učenika, među njima i Bojana Zajić, učenica trećeg razreda kruševačke Gimnazije, čiji rad nosi naziv “Atomi za mir, energija za sve”, po citatu Alberta Ajnštajna. Jednogodišnja istraživanja u sekciji za fiziku urodila su plodom i nagradila je za doprinos našem gradu i školi, za čiji je uspeh zaslužna i profesorka Dragana Milićević.

 

– Sekcija za fiziku ima desetak aktivnih članova, koji gaje veliko interesovanje za istraživački rad. Na sekciji se rade ogledi, razne druge aktivnosti koje ne možemo da radimo na redovnoj nastavi, program je zanimljiviji, učenici mogu mnogo toga da nauče, da prezentuju ideje i da sagledaju razne fizičke pojave sa nekog drugog aspekta. Bojana Zajić je jedna od aktivnih članova sekcije, vrlo marljiva, uporna, pronicljiva, detaljna, kreativna, uspešna u timskom radu i zahvalna za saradnju. Ona je jedna od nagrađenih na konkursu “Energija za budućnost 2009” koji raspisuje Istraživačka stanica Petnica svake godine uz podršku Agencije za energetsku efikasnost RS i Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju. U toku 2008/09. godine radili smo prevashodno istraživanja u vezi ekologije, odnosno životne sredine, bilo da je to voda, energija, obnovljivi izvori energije, geotermalni izvori… Na taj način, kroz sekciju, pokušali smo da kanališemo neke od tih aktivnosti, kojih je bilo puno – kazala je Milićevićka, koja je ujedno i mentorka perspektivne gimnazijalke.

 

Kruševačka Gimnazija je ove godine preuzela organizaciju ”Spring festivala” od Druge gimnazije u Mariboru, koja je inicijator pokretanja i domaćin festivala već osam godina. Svake godine preko stotinu učenika iz cele Evrope učestvuje na festivalu koji slavi mladost i njen kreativni potencijal. Kroz druženje, zajednički rad na radionicama i druge aktivnosti mladi dobijaju priliku da se međusobno upoznaju, predstave sebe, svoje škole i zemlje iz kojih dolaze. Na tom festivalu Gimnazija je pokrenula jednu novu aktivnost – ekološku sekciju, koja do sada nije postojala na “Spring festivalu”, gde je predstavljen veliki broj radova, među njima i rad Bojane Zajić.

 

Planeta na “popravnom”

 

– U radu su opisani obnovljivi izvori energije, energija Sunca, vetra, vode, plime i oseke, geotermalna energija i dat je lični stav o tome kako bi trebalo da se iskoristi ta energija, koja je obnovljiva i besplatna! Energija Sunca je tipičan primer, jer neprekidno obasjava Zemlju… Obnovljivi izvori energije su oni energetski izvori koji se obnavljaju istom brzinom kojom se i troše, za razliku od neobnovljivih kojima su rezerve procenjene na desetine ili stotine godina, a stvaranje istih trajalo je desetine miliona godina. Mi smo svojim nepromišljenim postupcima doveli do toga da se nalazimo na samim granicama mogućnosti za dalji opstanak. Iz tog razloga, primena obnovljivih izvora energije postaje jedan od glavnih oslonaca u borbi protiv zagađenja, tako da je ovaj rad apel prevashodno mladima (ali i starijima) da se aktivno uključe u takve aktivnosti, za dobrobit svih nas i naše planete. Moj cilj nije bila nagrada, već da se na ovaj način dopre do svesti ljudi, kako bi se očuvala životna sredina i trošili obnovljivi izvori energije – zaključila je Bojana Zajić.

 

– Ovaj rad ima za cilj da prikaže da je Zemlja jako bogata obnovljivim izvorima energije, gde je ljudski faktor nešto što bi trebalo da bude primarno, jer nam je priroda darovala izvore, a mi smo ti koji trebamo da ih sačuvamo – dodala je Dragana Milićević.

 

Gimnazija u Kruševcu je dobila poziv za učešće na konferenciji o klimatskim promenama koja će se održati u martu naredne godine u Danskoj, gde će među šezdeset mladih talenata biti i četvoro njenih đaka.