Advokati u romskim naseljima

Upoznavanje sa njihovim pravima, priprema neophodne dokumentacije i otkrivanje potencijalne diskriminacije ubuduće će se odvijati u romskim mahalama u Nišu i Bujanovcu, jer će pravnici CHRIS mreže tamo postaviti punktove.

 

Statistike pokazuju da većina Roma ne zna koja su njihova prava, kojim institucijama da se obrate za pomoć, a veliki deo njih nema para za advokata.

 

CHRIS mreža, organizacija koja se od 2000. godine bori za poštovanje ljudskih prava u Srbiji, odlučila je da se približi Romima tako što će advokati odlaziti u naselja.

 

Koordinator ove organizacije Dragan Đorđević kaže da su pravni problemi Roma prisutni i u Nišu.

 

Pre nekoliko godina imali smo slučaj da je nekoliko porodica iseljeno, a da im je kao privremeni smeštaj ponuđen napušteni magacin bez vode i struje. Stanari jedne zgrade bunili su se da se majka četvoro dece useli u jedan od stanova samo zbog boje kože. Romi se u našem društvu, nažalost, percipiraju kao dežurni krivci za sve, dežurni lopovi, dežurni prestupnici… Ugrožen im je čitav niz prava – priča Đorđević.

 

On kaže da je država dužna da svakom pojedincu omogući da sazna koja su njegova prava, ali nažalost, tvrdi Đorđević, to nije tako. Među neinformisanim stanovnicima su Romi, a advokati, kaže koordinator CHRIS-a, retko zalaze u romske mahale.

 

Zato smo po prvi put odlučili da umesto da se građani javljaju nama, mi odemo u naselja. Postavićemo takozvane mobilne punktove na kojima će Romi moći da se informišu o svim vidovima pomoći koji su im dostupni – priča Đorđević.

 

Pravnici CHRIS-a, kako kaže Đorđević, pokušaće da budu spona između romskih zajednica i lokalnih vlasti i da doprinesu da se njihov glas čuje među onima koji imaju zadatak da kreiraju i sprovode lokalne politike za smanjivanje etničke distance.

Na jugu će pravnih punktova biti u naseljima u Nišu i Bujanovcu, a u ostatku Srbije u Negotinu, Valjevu i Novom Pazaru.

 

Informacije o tome kada će advokati obilaziti mahale, zainteresovani građani mogu dobiti na broje telefona – za Niš: 018/526-232 i za Bujanovac: 017/651-793.

 

Mreža CHRIS je otvorila i kol-centar za besplatnu pravnu pomoć i na taj način omogućila da svi građani Srbije putem besplatnog poziva na broj 0800 008 007 imaju mogućnost da stupe u kontakt sa pravnim timom ove organizacije.