Skrining spašava živote

  • Zahvaljujući skriningu koji se sprovodi u leskovačkom Domu zdravlja pet pacijenta na vreme operisana od karcinoma debelog creva i tako su im životi, praktično, spašeni
  • Uskoro skrining raka grlića materice i skrininga raka dojke ali i prevencija depresije

Dom zdravlja Leskovac je skrining, sporadični ili oportuini tip, počeo da radi još 2008. godine kada su obučeni lekari u preventivnom centru i prilagođeni uslovi rada nameri da se skrining izvodi.

 

-Organizovani, pravi skining sa pozivima ljudima iz odredjene populacije , preciznije godišta onih koji će biti pozvani počeli smo od 20.12.2012 godine,- kaže čovek koji rukovodi celom pričom, doktor Časlav Nedeljković .On u razgovoru za Novu Našu reč objašnjava da je od decembra prošle do 1. novembra ove godine podeljeno 3314 testova pacijentima. -Testove pacijenti dobijaju preko izabranih lekara koji imaju evidenciju o kategoriji stanovništva koje je obuhvaćeno skriningom. To su bili naši sugrađani između 50 i 69 godina. Oni dobijaju test koji se realizuje preko preventivnog centra.

 

Novina u radu je, kaže dr Nedeljković, to što je uradjena osnovna baza podataka iz koje lekari mogu u svakom trenutku da prate broj pacijenata koji su se javili lekaru kao i broj i broj pozitivnih i broj onih kojima je zakazana kolonoskopija.

 

-Na ovaj način imamo čak i povratnu informaciju posle kolonoskopije i hirurških intervencija. Prvi put je sa jednog mesta, iz preventivnog centra, moguće zakazivanje kolonoskopije, čime smo, praktično, oslobodili pacijente tih muka da sami zakazuju taj ili bilo koji drugi pregled. Svakom pacijentu, koji je pozitivan posle osnovnog testiranja, zakazujemo kolonoskopiju u Opštoj bolnici u Leskovcu,- kaže dr Nedeljković.

 

On saradnju različitih službi ocenjuje kao “izuzetno dobru”.

 

-Upravo ta dobra saradnja je doprinela tome da otkrijemo pet slučajeva u kojima je dijagnostikovan karcinom debelog creva. Ti pacijenti su operisani, sada su apsolutno zdravi. Slobodno mogu da kažem da smo, u sardanji sa Opštom bolnicom u Leskovcu, spasili pet života. Dijagnostikovano je i devet promena druge prirode , tipa polipa ili nekih fisura koji su takođe sanirane. Osnovni cilj svakog skrininga smo ispunili na ovaj način, da sa što manje para spasimo ljudske živote i sprečimo dalje lečenje tih pacijenata koje je izuzetno skupo od intervencije preko lekova, medikamenata, putovanja do Beograda, do Niša. – objašnjava on.

 

Doktor Nedeljković kaže da je moguć i pregled gradjana koji sami žele da urade skrining, ali da sva procedura ide preko njihovih izabranih lekara kao i da je preduslov da se nalaze u kategoriji osoba izmedju 50 I 69 godina.

 

Odziv je po pozivu na skrining, kaže, oko 90 posto. – Deset posto su osobe koje odlučuju da se ne jave lekaru, verovatno zbog komplikacije testa . Poslednji test koji smo imali radio se sa tri uzorka bio je malo komplikovaniji, i tu smo imali dobar pad odziva , oko deset posto. Sa prethodnim testovima nije bilo nikakvih problema.

 

Doktor Nedeljković upozorava da je zabrinjavajuće to što je značajan broj pacijenata odbio kolonoskopiju -To je nešto čemu ćemo morati da malo posvetimo više pažnje. Tačno je da je taj pregled malo neprijatan i kada se to predoči, dolazi do osipanja pacijenata . Zato ćemo morati da animiramo pacijente I podignemo njihovu svest i znanje o tome da je to nešto što sigurno može život da spase, bez obzira na malu neprijatnost koju imaju.

Objašnjava da se sada radi trostruki test , sa tri uzroka stolice koji se tri dana rade uzastopno a pregledaju se u preventivnom centru i učitavaju u laboratoriji Doma zdravlja u Leskovcu.

 

Doktor Nedeljjković kaže da trenutno ima dovoljno ljudi koji rade na skriningu ali i da je u planu da se u 2014. godinr znatno poveća broj uradjenih skrininga.

 

-Uradićemo neku preraspodelu ljudstva, a realno je da godišnje možemo da urdaimo deset hiljda skrininga.

 

Pitamo – ko češće oboljeva od karcinom adebelog creva, muškarci ili žene. Doktor kaže da “nema, polne definicije , ne postoji, prioritet ili prijemčivost po polu”.

 

-Na svetskom nivou ovo je treći kancer po učestalosti. Kod muškaraca je iza karcinoma prostate i pluća. Kod žene iza karcinoma dojke i pluća takođe. Oba pola su njime zahvaćena procentualno isto.