Skrining može spasiti život

Nacionalni skrining program za rano otkrivanja raka debelog creva počeo je u opštinama Požega i Kosjerić. I ostale opštine u Zlatiborskom okrugu uključivaće se u narednom periodu, a na preventivne preglede pozivaju se građani starosti od 49 do 69 godina

 

Skrining je besplatan i podrazumeva primenu testova na nevidljivo krvarenje kod zdravih osoba u cilju otkrivanja promena koje prethode nastanku raka ili raka u ranoj fazi. Epidemiološka situacija na maligne bolesti ima rastući trend u svetu ali i kod nas. U Zlatiborskom okrugu svake godine oboli oko 1200 i umre u proseku oko 600 ljudi. Kod raka dojke i grlića materice registrovan je pad u obolevanju i umiranju, međutim kod raka debelog creva beleži se porast i obolelih i umrlih lica. A prema podacima pozitivni efekti skrininga mogu se postići samo dobrim odzivom građana.

 

-Na osnovu kriterijuma Ministarstva zdravlja uključene su opštine Požega i Kosjerić. Za kompletno sprovođenje programa pored testova i dobre organizacije pozivanja građana neophodno je da bolnica poseduje aparat za kolonoskopiju i set za polipektomiju. U Opštoj bolnici Užice ove procedure se već duže vreme rade a set je obezbeđen zahvaljujući privrednicima ovog kraja, istakla je doc. dr Biljana Mijović, direktorka Zavoda za javno zdravlje Užice.

 

Pacijenti koji budu pozvani na skrining i budu pozitivni na okultno odnosno nevidljivo krvarenje pored kolonoskopije dobiće i uslugu uklanjanja polipa ako se oni eventualno nađu.

 

Direktorka Mijović poručila je građanima da se odazovu pozivima zdravstvenih radnika jer će se tako smanjiti obolevanje i umiranje od raka debelog creva.

 

Stanovnici Požege treba da budu zadovoljni jer smo izabrani da krenemo sa ovom preventivnom metodom, rekla je dr Vera Matović, direktorka Doma zdravlja Požega.

 

– U decembru smo pozvali više od 500 a odazvalo se 354 lica i imali smo devet pozitivnih analiza koje se rade na nivou doma zdravlja. Pacijenti ne treba da se plaše poziva sestara da tačno u određeno vreme dođu kod izabranog lekara sa jednim uzorkom stolice. Pacijent ne čeka, odmah je primljen i ne plaća se nikakva participacija. O rezultatu pacijenta izveštava izabrani lekari i on u zdravstvenom kartonu potpisuje da je o tome obavešten.

 

Akcija je nastavljena pre dve nedelje dobijanjem 400 testova u Požegi. S obzirom da je ovo nešto novo reakcije građana bile su- zašto treba da dođem ili konačno smo na ovo čekali godinama- navela je dr Matović.

 

Tokom ove u Požegi i Kosjeriću biće pozvano 5210 i isto toliko naredne godine. Prema očekivanjima odazvaće se više od polovine pozvanih a pretpostavlja se da će oko pet odsto imati pozitivan test na okultno krvarenje.

 

Dr Goran Pušičić, internista gastroenterolog Opšte bolnice Užice ističe da je rak debelog creva treći vodeći uzrok obolevanja a po podacima iz 2010.godine u Zlatiborskom okrugu dijagnostikovano je 171 a umrlo 100 ljudi.

 

– Posle pozitivnog testa uradimo kolonoskopiju koja je uslov za skrinig debelog creva tako da i sve promene možemo da detektujemo a većinu promena i da uklonimo. Do sada nisu rađene u našoj ustanovi polipektomije već smo pacijente upućivali u Klinički centar i VMA. Prosečna cena ovih usluga je oko 25 000 dinara, a sa nabavkom ovog aparata imaćemo i velike uštede, naglasio je dr Pušičić.

 

Pored bolnica u Zrenjaninu i Leskovcu, Opšta bolnica Užice je treća pored kliničkih centara koja je dobila da radi adekvatnu polipektomiju. Za sve to je neophodan obučen kadar i oprema a prošle godine je po podacima dr Pušičića u užičkoj bolnici urađeno 1270 kolonoskopija.

 

U organizaciji i sprovođenju skrininga u Zlatiborskom okrugu učestvuju Zavod za javno zdravlje Užice, Domovi zdravlja Požega i Kosjerić i Opšta bolnica Užice. Zavod je zadužen da pokrene skrining sa koordinacionim timom, da sve vreme koordinira akcijom, prikuplja izveštaje o sprovedenim pregledima, da promoviše akciju i na kraju da je vrednuje i oceni.U domovima zdravlja se sprovodi testiranje na okultno krvarenje, a u Opštoj bolnici se radi kolonoskopija i eventualna polipektomija odnosno uklanjanje polipa sa debelog creva, kao i patohistološko čitanje uklonjenih promena.

 

Prema najavama svi gradovi do kraja godine biće pokriveni ovim skriningom. Važno je i da je ovo proces koji nije vremenski ograničen tako da će se starosne grupe pozivati na dve godine.