Roma pet puta više nego u popisu

Procenjuje se da u Loznici živi više od dve hiljade Roma, ali samo manji deo nih se tako i zvanično izjačnjava. Svaka druga porodica je korisnik socijalne pomoći, a zbog siromaštva suočavaju se i sa svim drugim problemima od stanovanja do obrazovanja. Grad najavio projekat “Sigurnim putem u budućnost”

 

Prema poslednjem popisu i podacima Republičkog zavoda za statistiku, na teritoriji Loznice živi 428 Roma. Ovaj broj ne odgovara situaciji na terenu, pošto se veliki broj Roma izjašnjavaju kao muslimani ili Srbi, ili kao pripadnici drugih naroda. Procenjuje se da ih je više od dve hiljade, a Udruenje građana “Romska sreća” je u istraživanju tokom 2011. i 2012. godine, došlo do podatka da se u Loznici hiljadu osoba izjašnjavaju kao pripadnici romske zajednice. Istraživanje je sprovedeno u romskim naseljima u Joševi, Jadranskoj Lešnici, Čokešini, Lešnici, Banji Koviljači i Klupcima u okviru projekta koji je finansirala lokalna samouprava.

 

Rezultati njihovog istraživanja, koji su ugrađeni i u Lokalni akcioni plan za Rome od 2013. do 2017. godine, pokazali su da je svaki šesti Rom bez ijednog razreda škole, svaki treći ima završenu osnovnu školu, a 12 odsto ima završenu srednju školu. Od anketiranih, više od 40 odsto napustilo je osnovnu školu posle četvrtog razreda, a 16 odsto je nepismeno, pri čemu je veći udeo nepismenih među ženama. Među radno sposobnim anketiranim Romima, nezaposleno je 96 odsto njih. Bave se, uglavnom, sezonskim radom i jednostavnim, fizičkim poslovima za koje nisu potrebne kvalifikacije. Svaka druga porodica je korisnik novčane socijalne pomoći. Životni standard je veoma nizak, svaki drugi anketirani Rom smatra da je siromašan i bez osnovnih uslova za život. Priključak na vodu ima svako 15. domaćinstvo, a svako treće priključak na struju. Značajan problem predstavlja neposedovanje ličnih dokumenata. Ličnu kartu nema svaki 13. Rom, a svaki peti nema zdravstvenu knjižicu, niti pravo na zdravstveno osiguranje.

 

U proteklih nekoliko godina realizovano je više projekata nevladinog sektora iz oblasti obrazovanja, zdravstvene zaštite i informisanja Roma u saradnji sa nadležnim ministarstvima, lokalnom samoupravom i Domom zdravlja.

 

Lokalnim akcionim planom predviđene su brojne mere za poboljšanje uslova stanovanja, zdravstvene i socijalne zaštite, zapošljavanja, obrazovanja i negovanja kulture Roma. Za te namene u budžetu grada svake godine se izdvaja po 1,5 miliona dinara, a deo sredstava se, po rečima Radojke Stanković, rukovodioca odseka za dečju, socijalnu i primarnu zdravstvenu zaštitu, obezbeđuje preko nadležnih ministarstava i od donatora.

 

– U novembru prošle godine javili smo se na konkurs za unapređenje kvaliteta života Roma koji su raspisali kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade RS i Misije OEBS-a. Konkurisali smo za sufinansiranje projekta “Sigurnim putem u budućnost” kojim bi trebalo da budu rešeni neki od infrastrukturnih problema u romskom naselju u Jadranskoj Lešnici, kao što su asfaltiranje puta, priključak na vodovodnu mrežu, adaptacija i sanacija stambenih objekata i čišćenje i odvoženje smeća – kaže Radojka Stanković ističući da će lokalna samouprava učestvovati i na drugim, najavljenim, konkursima za sufinansiranje projekata kojima se unapređuje položaj Roma.