Posao je misaona imenica

Među merama za podsticaj zapošljavanja Roma su subvencije i razne obuke,  ali nema posebnih mera za Romkinje kao i za mlade Rome sa fakultetskim diplomama, čime država šalje lošu poruku iako se  nepismenost u svim dokumentima navodi kao glavni faktor nezaposlenosti i siromaštva tog naroda

M.L. je mlada i veoma lepa žena. Lozničani je viđaju svakog dana u najprometnijoj ulici u gradu. Tu je njeno radno mesto. Ona prosi zajedno sa trogodišnjim detetom. U njenoj ispruženoj ruci nema ničeg ponižavajućeg jer ona to tako ne doživljava. Ako zastanete da porazgovarate sa njom, ona će vam objasniti, bez imalo srdžbe, da ne traži “hleba bez motike” i da će rado zameniti ovaj, za posao koji donosi redovnu platu.

– Gledam svakog dana žene koje žure na posao. One su lepo obučene, našminkane i  znaju kuda idu i šta ih čeka tog dana. Ponekad maštam da i ja to radim. Nekada vidim sebe u kancelariji, nekada u fabrici. Ne bih birala mnogo, ali za mene nema nade. Nemam završenu ni osnovnu školu pa se nisam ni prijavila na biro. Ni moj muž nema posao i, ni on, ni ja, ne poznajemo nikog ko radi. Šta nam preostaje drugo – ili da prosimo ili da krademo – kaže ona.

U Nacionalnom akcionom planu zapošljavanja ove godine Romi su istaknuti kao posebna  kategorija teže zapošljivih lica za razliku od prethodne kada su bili svrstani u grupu “ostalih teže zapošljivih lica i posebno osetljive kategorije nezaposlenih”.  Među merama za podsticaj zapošljavanja Roma su subvencije, seminari i razne obuke,  ali nema posebnih mera za Romkinje.

Na evidenciji NSZ u Loznici nalaze se 84 lica romske nacionalnosti, 76 su nekvalifikovani, osam ima treći stepen stručne spreme. Za pospešivanje zapošljavanja Roma postoje dva programa – subvencije za samozapošljavanje i subvencije poslodavcima za otvaranje novih radnih mesta. Trenutno je u filijali NSZ samo jedan zahtev za subvencije koje su namenjene za samozapošljavanje, a od početka godine samo dva Roma dobila su posao na osnovu programa subvencija poslodavcima za zapošljavanje Roma.

– Najveći problem Roma je neobrazovanost i zato se mnogi i ne nadaju poslu u društvenom sektoru. Nekada su najlakše dolazili do posla u KJP “Naš dom”, ali danas nema dovoljno posla ni za koga. Romi uglavnom rade sezonske poslove u poljoprivredi, a oni koji imaju bilo koliko zemlje, gaje malinu. Trebalo bi više raditi na opismenjavanju Roma, dokvalifikacijama i što većem uključivanju u javne radove – kaže Milojko Ametović iz UG “Živa vatra”.

Naša sagovornica M. L. nije čula za program funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih.

U Nacionalnoj službi zapošljavanja u Loznici rečeno nam je da su za ovu školsku godinu sklopili ugovore sa 32 lica, od kojih su se samo osmoro izjasnili kao Romi. Međutim, ovaj broj ne odgovara činjeničnom stanju, Romi čine apsolutnu većinu polaznika, ali zašto se tako ne izjašnjavaju, trebalo bi da bude tema posebnog istraživanja. Sklapanjem ugovora sa NSZ oni ostvaruju pravo na plaćene troškove prevoza do škole “Sveti Sava” u Lipničkom šoru, a po završetku oni mogu da se uključe i u program prekvalifikacija i tako povećaju svoje šanse da nadju posao ili da pokrenu sopstveni biznis.

– Program je podeljen u dva ciklusa. Prvi obuhvata polaznike petog i šestog razreda, a drugi sedmog i osmog. Program je prilagodjen tako da za godinu dana oni mogu da polože dva razreda – kaže Miroslav Gligorić, andragoški asistent u O.Š “Sveti Sava”.

M.L. kaže da bi bilo lepo kada bi mogla da stekne diplomu o završenoj osnovnoj školi i da se posle obuči za frizerski posao.

– Imam vešte ruke i umem da pravim frizure, kada bi mi neko pomogao, mogla bih to da radim. Ne volim ja ovo prošenje i da vodim dete po ulicama, nisu svi ljudi ljubazni. Hoće da vređaju kad su nervozni. Ne bih ja poželela nikome ovakvu sudbinu, a najmanje svom detetu. Posao je za nas mislena imenica, ne zato što nećemo da radimo, nego zato što nemamo gde. Nije meni problem da učim, ali nisam ni znala za tu školu i sve to. To je dobro – kaže ova mlada žena.

Do posla, međutim, teško dolaze i Romi koji su stekli visoko obrazovanje. To je loša poruka mladim Romima i o tome bi trebalo voditi računa kao i podsticajnim merama za zapošljavanje Romkinja.

Z.V