Niški Romi “van radara” gradskih vlasti

Ne postoje akcioni planovi i strategije za poboljšanje života Roma, nema gradske Kancelarije za romska pitanja, ne zna se koji je većnik zadužen za ovu nacionalnu manjinu, a životni standard niških Roma je na najnižem nivou, zaključak je romskih udruženja.

 

Prema popisu iz 2011. godine u Nišu živi oko 7.000 Roma. Od toga najviše ih je u opštinama Palilula – 2.745 i Crveni Krst – 2.464.

 

To Niš svrstava među srpske gradove sa najvećim brojem stanovnika ove nacionalne manjine, a na jugu Srbije je na drugom mestu, odmah iza Leskovca.

 

Međutim, i pored velikog broja Roma, lokalna samouprava, sudeći prema istraživanjima romskih udruženja, ne radi puno za Rome i poboljšanje njihovog statusa.

 

56 lokalnih jedinica u Srbiji usvojilo je Strategiju za unapređenje položaja i prava Roma, kao i brojne akcione planove. Međutim, u Nišu ništa od toga nema. Niš nema nijednog Roma u lokalnom parlamentu, a nemamo ni predstavnika u Gradskom veću – kaže Turkijan Redžepi iz Udruženja Roma “Romaworld”.

 

Njegovo mišljenje deli i Osman Balić, dugogodišnji aktivista Udruženja “YUROM centar” i borac za prava nacionalne manjine kojoj i sam pripada.

 

Romi su u Nišu značajan deo populacije. I danas, ali i kada se gleda istorijski. Mi bismo morali kao Grad da imamo strategiju. Problem je što u Nišu postoji Savet za ljudska i manjinska prava, ali ni on ne funkcioniše – kaže Balić.

 

Problemi Roma u Nišu su brojni – od ekonomskih, preko problema obrazovanja i stanovanja, do problema sa zaposlenjem.

 

Ipak, osim NVO sektora i Centra za socijalni rad, ovim problemima niko ne pridaje poseban značaj, a kako kaže Ana Saćipović iz Udruženja Romkinja “Osvit” za njihovo rešenje dovoljno je 10 odsto budžeta lokalne samouprave na godišnjem nivou.

 

Samo taj novac bio bi dovoljan da reši mnoge probleme romske zajednice – rekla je Saćipović.

 

Udruženja i vlast zajedno za bolji položaj Roma; S leva na desno: Balić, Jefić Branković i Redžepi

 

Vladina kancelarija preuzima inicijativu

 

Zbog višegodišnje indolentnosti gradskih struktura Romi su se obratili Kancelariji za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije, koja je nedavno otvorena u Nišu.

 

Koordinatorka ove vladine kancelarije u Nišu Sanja Jefić Branković, kaže da su predstavnici lokalne samouprave spremni da rade na poboljašanju života Roma i kreiranju strategije i akcionih planova.

 

– Grad Niš je dosta vremena izgubio čekajući realizaciju brojnih projekata, a u međuvremenu je ostao bez strategije. Ideja je da se krajem marta organizuje u sali Skupštine Grada sednica kako bi akcioni plan mogao da počne da se sastavlja. Većnici su voljni da se akcioni plan ostvari, ali moj zaključak je da oni očekuju da se plan sastavi i kao takav njima preda – rekla je Jefić Branković.

 

Ona poziva sva romska udruženja i sve ljude koji su radili na kreiranju strategija i akcionih planova za poboljšanje života Roma da učestvuju i u kreiranju ovog dokumenta, jer, kako kaže, neophodno je da i Niš ima takav dokument.