I pored pomoći, Romi u Nišu teško dolaze do posla

Na evidenciji niške filijale Nacionalne službe za zapošljavanje trenutno se nalazi 1.741 Rom. Tačan broj onih koji su bez posla nemoguće je utvrditi, jer mnogi nisu registrovani, ali kako kažu predstavnici romske manjine, do posla se dolazi “mnogo teško”.

Teško do posla, preostaje sakupljanje sekundarnih sirovina; foto: MIC/Saša Đorđević
Teško do posla, preostaje sakupljanje sekundarnih sirovina; foto: MIC/Saša Đorđević

Reklo bi se da i Romi u Nišu dele sudbinu većinskog stanovništva kada je reč o nalaženju posla, ali kod njih je, kako kažu u romskom Udruženju “Cvetno srce” problem i veći zbog stepena obrazovanja.

Mnogo teško se dolazi do posla. Nema novih fabrika, nema investicija i ljudi nemaju gde da rade, a nama treba i dodatna edukacija. Pošto je sve to na niskom nivou ljudima ništa drugo ne preostaje do da sakupljaju sekundarne sirovine kako bi došli do nekog dinara – kaže Igor Paunović iz “Cvetnog srca”.

U Nacionalnoj službi za zapošljavanje kažu da se programi za pomoć Romima da dođu do posla sprovode redovno, a organizuju se i dodatne edukacije.

Trenutno je aktuelan program samozapošljavanja namenjen posebno osobama romske nacionalnosti. U ovoj godini od 10 podnetih zahteva sa samozapošljavnje od osoba romske nacionalnosti, 7 su odobrena i dobili su sredstva. U školskoj 2014/2015 godini od ukupno upisana 144 lica 60% su bili Romi i oni su prošli korz program “funkcionalnog obrazovanja” od 4. do 8. razreda osnovne škole – kažu u NSZ.

Nemačka organizacija “Help” od 2013. ne teritoriji Niša i juga Srbije realizuje programe koji pomažu Romima da lakše dođu do posla, a trenutno su aktivna dva projekta.

U ovom momentu, u ova dva projekta imamo ukupno 285 korisnika grantova u opremi pojedinačnih vrednosti od 1.200, 1.500 i 2.400 evra. Od tog broja 133 korisnika su Romi. Polovina je angažovana na aktivnostima sakupljanja sekundarnih sirovina, potom sledi sečenje ogrevnog drveta, i drugi zanatski poslovi, dok se pekarske, frizerske i kozmetičke aktivnosti javljaju u veoma malom broju, za razliku od neromskog stanovništva – kažu u “Help”-u.

Međutim, Robert Kasumović, student četvrte godine Medicinskog fakulteta u Nišu, kaže da bi odnos države prema Romima, posebno kada je reč o traženju posla trebalo da bude bolji.

Država ne bi učinila previše za nas da nije bilo evropskih donacija i evropskih dokumenata koji su je primorali na to. Pitanje zapošljavanja učenika i studenata je ključno pitanje i ja se nadam da ćemo u tome uspeti da postignemo dogovor u narednom periodu – rekao je Kasumović.

U Nacionalnoj službi za zapošljavanje, koja u ime države sprovodi programe za zapošljavanje Roma, kažu da nije retkost da Romi odbijaju ponuđene poslove, posebno kada je reč o javnim radovima.

Spas u inostranstvu

Autor A. S. Izvor Južne vesti | Niš